Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyt
24.03.2011 09:50

Masz auto na firmę? Nie dostaniesz kredytu

Tylko nieliczne banki wyłączają amortyzację z kosztów wykazywanych przez przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Tylko nieliczne banki wyłączają amortyzację z kosztów wykazywanych przez osoby, których źródłem dochodu jest działalność gospodarcza. Tymczasem taki zabieg może znacznie poprawić zdolność kredytową, a tym samym daje większe szanse na zaciągnięcie kredytu lub wyższą kwotę pożyczki.

Amortyzacja auta, lokalu czy maszyn jest korzystna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, a tym samym – zmniejsza zobowiązania wobec fiskusa. Korzyść jest tym większa, że przedsiębiorca nie ponosi w związku z amortyzacją faktycznych kosztów, ponieważ zalicza się ona do tzw. kosztów niepieniężnych. Innymi słowy: kwoty wynikające z amortyzacji są widoczne w zestawieniu księgowym i pomagają obniżyć podatek, ale nie wiążą się z obciążeniem budżetu osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Jeśli przedsiębiorca amortyzuje dwa samochody (jeden z nich o wartości 80 tys. zł, a drugi – o wartości 60 tys. zł), miesięczna kwota amortyzacji z tego tytułu wynosi ok. 2,3 tys. złotych. Dzięki temu zyskuje miesięcznie na podatku ok. 440 zł (przy założeniu, że rozlicza się z fiskusem 19-proc. stawką liniową).

Ten rodzaj optymalizacji podatkowej ma jednak drugie dno. Otóż gdy osoba, której źródłem dochodu jest działalność gospodarcza, planuje zaciągnąć kredyt, kwoty wynikające z amortyzacji mogą znacznie obniżyć jego zdolność kredytową, a w efekcie spowodować, że bank odmówi pożyczki lub przyzna ją w dużo niższej wysokości, niż wnioskowano.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jak;zmniejszyc;podatek;dzieki;odpisom;amortyzacyjnym,134,0,757126.html) Jak zmniejszyć podatek dzięki odpisom amortyzacyjnym
Gdy weźmiemy pod uwagę wspomnianą wcześniej kwotę amortyzacji 2,3 tys. zł, to właśnie o tyle zmniejszy się zdolność kredytowa: na przykład z 9 tys. zł dochodu brutto robi się już tylko 6,7 tys. złotych. Tym samym osoba prowadząca działalność gospodarczą, która stara się na przykład o kredyt hipoteczny, otrzyma od banku co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej.

W jeszcze gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tzw. amortyzacji jednorazowej. Z podatkowego punktu widzenia jest ona bardzo korzystna, ponieważ obniża przychód firmy nawet o kilkaset tysięcy złotych (w 2010 r. limit dla amortyzacji jednorazowej wynosił równowartość 100 tys. euro, w 2011 r. został zmniejszony do 50 tys. euro). W efekcie może się okazać, że przedsiębiorca ma bardzo niski dochód lub wręcz księgową stratę. Z punktu widzenia analityków bankowych nie ma zatem szans na kredyt.

Banki niechętnie wypowiadają się na temat wyłączenia amortyzacji z kosztów uzyskania przychodu przy ocenie zdolności kredytowej. Na ankietę Tax Care, rozesłaną do blisko 30 instytucji finansowych, odpowiedziało zaledwie dwanaście (pytaliśmy o wszystkie rodzaje kredytów, niezależnie od tego, czy są przeznaczone tylko na cele związane z działalnością gospodarczą, czy też pożyczki prywatne, np. hipoteczne).

Ankieta przeprowadzona wśród banków
Nazwa banku Czy przy ocenie dochodu przedsiębiorcy bank wyłącza z kosztów uzyskania przychodu kwoty wynikające z amortyzacji? Czy wyłączenie obejmuje także jednorazową amortyzację?
Bank BPH tak (tylko kredyty związane z działalnością) tak
Bank Millennium tak (kredyty hipoteczne) nie (kredyty związane z działalnością gospodarczą) nie (kredyty gotówkowe) nie
DnB Nord nie nie
FM Bank tak (tylko kredyty związane z działalnością gospodarczą) nie
Gospodarczy Bank Wielkopolski tak tak (przy niektórych kredytach związanych z działalnością gospodarczą)
Idea Bank tak tak
ING Bank Śląski nie (kredyty hipoteczne i konsumenckie) tak, w niektórych przypadkach (kredyty związane z działalnością gospodarczą) nie
Kredyt Bank tak nie (kredyty hipoteczne) tak (kredyty konsumenckie) tak (kredyty związane z działalnością gospodarczą)
mBank nie (kredyty niezwiązane z działalnością) tak (kredyty związane z działalnością) tak
MultiBank nie (kredyty niezwiązane z działalnością gospodarczą) tak (kredyty związane z działalnością gospodarczą) tak
Nordea tak (tylko kredyty związane z działalnością gospodarczą) nie
Polbank EFG rozpatrywane indywidualnie (tylko przy kredytach związanych z działalnością gospodarczą) rozpatrywane indywidualnie (tylko przy kredytach związanych z działalnością gospodarczą)

Źródło: Tax Care (na podstawie informacji z banków), marzec 2011

Bankowcy unikają odpowiedzi na ten temat, ponieważ przyznanie się, że amortyzacja nie jest wyłączana z kosztów, nie jest dla nich korzystna z punktu widzenia potencjalnych klientów. Dlatego należy założyć, że te banki, które nie odpowiedziały na ankietę, nie przewidują takiej możliwości. A jak wygląda sytuacja w pozostałych? Tylko trzy banki (Gospodarczy Bank Wielkopolski, Idea Bank i Kredyt Bank) wyłączają amortyzację z kosztów przy każdym rodzaju kredytu. Większość pozostałych przewiduje taką możliwość, ale w zależności od przeznaczenia kredytu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/upusty;rekompensuja;wyzszy;vat;na;auta;z;kratka,198,0,761286.html) Upusty rekompensują wyższy VAT na auta z kratką W przypadku modeli do 80 tys. zł utrata odliczenia podatku VAT nie jest bardzo dotkliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t102709.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ranking;spreadozercow;sprawdz;ktory;bank;jest;najdrozszy,233,0,787433.html) Ranking spreadożerców. Sprawdź, który bank jest najdroższy Już niedługo 900 tysięcy posiadaczy kredytów hipotecznych w walutach może płacić niższe raty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t20612.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kredyty;hipoteczne;polakow;wiecej;warte,8,0,759560.html) Kredyty hipoteczne Polaków więcej warte Tylko w grudniu wartość udzielonych przez banki pożyczek urosła o 4 mld 41 mln zł.

Autorka jest analitykiem Tax Care.

Tagi: kredyt, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz