Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mikrofirmy przyjmują wszystkie zlecenia. Nie weryfikują klientów

9
Podziel się:

Mikrofirmy nie weryfikują klientów, bo każde zlecenie jest dla nich tak cenne, że nie zastanawiają się, czy w ogóle otrzymają za nie pieniądze - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy.

Każdy klient jest dla mikrofirmy bardzo cenny.
Każdy klient jest dla mikrofirmy bardzo cenny. (BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)
bEIFhbYl

Małe firmy też nie sprawdzają kontrahentów, ale tłumaczą to niewielką liczbą pracowników. Jednocześnie jedne i drugie skarżą się, że zatory płatnicze to dla nich olbrzymi problem.

Jak wynika z badania "Biznesowy savoir-vivre", przedsiębiorcy mają wiele wyjaśnień na to, że nie sprawdzają kontrahentów w BIG-u przed podjęciem z nimi współpracy. 18 proc. firm ufa, że klient im zapłaci, 14 proc. nie ma na to czasu, a 12 proc. nie sprawdza, bo ma stałych kontrahentów. 11proc. ankietowanych boi się, że sprawdzając wiarygodność finansową dotychczasowych klientów, straci ich. Tylu samo badanych zasłania się zbyt wysokimi kosztami weryfikacji.

- Kiedy przedsiębiorca stara się o kredyt dla swojej firmy lub dla siebie prywatnie i bank weryfikuje jego wiarygodność finansową, to taka procedura ani go nie dziwi, ani nie uraża, ani nie odstrasza. Inaczej jest, jeśli sam ma sprawdzić partnera biznesowego, któremu chce sprzedać produkty lub świadczyć dla niego usługi z odroczonym terminem płatności. Od razu w jego głowie pojawia się mnóstwo wątpliwości i zastrzeżeń, czy powinien tak czynić. I to mimo powszechnej świadomości, że zatory płatnicze to duży problem, a banki takich kłopotów nie mają - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

bEIFhbYn
Zobacz także: Zobacz też: Koniec z absurdalnym ZUS-em dla małych firm. Rząd szykuje zmiany

Właściciele średnich firm mówią wprost - banki są zobligowane do sprawdzania klientów przed udzieleniem finansowania, a oni nie mają takiego obowiązku. W ten sposób odpowiedział blisko co czwarty przedsiębiorca, który zatrudnia od 50 do 249 osób. Z kolei właściciele małych firm (10-49 pracowników) zasłaniają się zbyt małą liczbą pracowników, aby ktoś z załogi mógł zająć się sprawdzaniem kontrahentów. 23 proc. ufa, że klient im zapłaci, bo dotąd zawsze płacił i jeszcze nigdy nie zdarzyło im się na natrafić na nierzetelnego płatnika - wynika z badania KRD.

- Podejście mikroprzedsiębiorców jest jednocześnie zadziwiające i zaskakujące. Kiedy spytaliśmy ich o to, dlaczego nie biorą przykładu z banków i nie weryfikują swoich kontrahentów, odpowiadają niemal zgodnie: bierzemy wszystkie zlecenie, nie myśląc przy tym o ewentualnym ryzyku braku płatności. Jak widać, liczy się dla nich wyłącznie zysk. I słusznie, bo po to się prowadzi firmę, aby wypracować zysk. Ale szkoda, że w tym toku rozumowania brakuje podstawowej kwestii - braku pewności, że klient faktycznie wywiąże się z płatności. A dla mikrofirmy nawet jedna niezapłacona faktura może być powodem utraty płynności finansowej, kilka - przyczyną upadłości - dodał Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma.

bEIFhbYt

Firmy produkcyjne najczęściej nie biorą przykładu z banków i nie sprawdzają kontrahentów, ponieważ ufają, że klient im zapłaci (27 proc.). W firmach zajmujących się handlem najpopularniejsze są dwie odpowiedzi - "nie sprawdzają, bo ufają, że klient zapłaci" oraz "nie sprawdzają, bo mają stałych kontrahentów". Obie zaznaczyło po 16 proc. ankietowanych. Z kolei w przypadku przedstawicieli branży usługowej najwyższy jest odsetek przedsiębiorców, którzy nie chcą bądź nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEIFhbYO
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
dr. inż
3 lata temu
Bardzo ciekawy artykuł ukazujący jak bardzo spłaszczona i mizerna jest nasza gospodarka a braki pracownicze wynikają bardziej z braku kwalifikacji Polaków oraz niechęci do pracy . Jest za dużo mikro i małych firm prowadzonych często przez ludzi niewykształconych mówiąc wprost robotników nie znających prawa handlowego , negocjacji , języków itp. Powoduje to często zaniżanie ofert , nieprofesjonalne przygotowanie . Efektem tego jest że kontrahenci duzi i zagraniczni wykorzystują te luki oszukując a z drugiej strony kontraktów pozbawiane są firmy prowadzone przez ludzi wykształconych ponieważ ich ofert są nieatrakcyjne ze względu na ich profesjonalizm.
Karol
3 lata temu
Bardzo interesujący artykuł. Z jednej strony ukazuje krótkowzroczność mikroprzedsiębiorców. Z drugiej jednak coś znacznie bardziej dramatycznego - skłonność do ryzyka jest tak ogromna z uwagi na dramatycznie niską rentowność takich niewielkich biznesów w powiązaniu z dużą ich liczbą (ogromną konkurencją). Działalność takich mikroprzedsiębiorstw, ich rentowność czy poziom 'wynagrodzenia' tworzących je mikroprzedsiębiorców umyka wszelkim głośnym statystykom - nie są ujmowane w większości publikacji GUSu - co oczywiście mocno poprawia kształt nierealnie wysokich dochodów czy tak niskiej stopy bezrobocia. Ale KOGO TO W TYM CHORYM KRAJU TAK NAPRAWDĘ INTERESUJE?
sadinternetow...
3 lata temu
To tu weryfikować. Jak ktoś nie płaci jest na giełdach długów w internecie. Ważne, że jak opóźnienie sięga ponad 30 dni to szybko trzeba złożyć pozew o zapłatę.
bEIFhbYP
panna
3 lata temu
Tak a potem są problemy. Na szczęście szybką opcją jest sprawdzenie każdego kontrahenta-wystarczy wiedzieć czy ma certyfikat Rzetelna Firma.i już wiemy czy podejście do biznesu jest ok i czy z wypłacalnością nie ma problemu.
Bobo
3 lata temu
to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.