Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister środowiska obniżył stawki opłaty rocznej

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt RTV i AGD na rynek krajowy muszą wpłacić GIOŚ od 50 zł do 4 tys. zł.

Minister środowiska obniżył stawki opłaty rocznej
(PAP/EPA)

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska _ *w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej i opłaty rocznej _ *dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek krajowy sprzęt RTV i AGD.

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku _ o zmianie ustawy _ _ o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz zmianie niektórych innych ustaw do _określenia przez Ministra Środowiska wysokości opłaty rejestrowej i opłaty rocznej.

O wpis do rejestru składanego do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powinni wystąpić m.in. wprowadzający sprzęt, zbieracze zużytego sprzętu, prowadzący zakład przetwarzania, prowadzący działalność w zakresie recyklingu, prowadzący działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Równocześnie wpis do rejestru podlega opłacie rejestrowej oraz opłacie rocznej wnoszonej do końca lutego każdego roku na odrębny rachunek bankowy GIOŚ.

Wysokość stawki opłaty rejestrowej oraz wysokość stawki opłaty rocznej od 1 stycznia 2009 roku
Roczny obrót netto wprowadzającego sprzęt Stawki opłat rocznej i rejestrowej dla mikroprzedsiębiorców Stawki opłat rocznej i rejestrowej dla pozostałych przedsiębiorców
do 500 tys. zł 50 zł 500zł
powyżej 500 tys. zł do 5 mln zł 100 zł 2 000 zł
powyżej 5 mln zł 200 zł 4 000 zł

Źródło: Ministerstwo Środowiska

W porównaniu do dotychczasowych postanowień ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zmniejszono wysokość górnej stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej z 400 zł na 300 zł obowiązującą mikroprzedsiębiorstwa oraz z 8000 zł na 4000 zł wnoszoną przez pozostałe przedsiębiorstwa.

Brak wpisu do rejestru skutkuje karą pieniężną w wysokości od 5 000 zł do 5 000 000 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

Kalkulator wynagrodzeń Money.pl
*Sprawdź jaką dostaniesz wypłatę * Od 1 stycznia obowiązuje nowa skala podatkowa. Podatek dochodowy obliczany jest według stawek - 18 i 32 procent. Oblicz wynagrodzenie z kalkulatorem Money.pl

Autorka jest ekspertem z Organizacji Odzysku Biosystem Elektrorecykling SA.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)