Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Mnie! Wybierz mnie!". Firmy wydają miliardy na kuszenie pracowników

94
Podziel się:

O ponad 1/3 wzrosły wydatki firm na tzw. employer branding. To działania wspierające ich wizerunek na rynku pracy. Kuszenie pracowników trwa i przybiera na sile.

Rynek pracownika rośnie w siłę. Firmy wydają mnóstwo pieniędzy na działania wizerunkowe
Rynek pracownika rośnie w siłę. Firmy wydają mnóstwo pieniędzy na działania wizerunkowe (Tomasz Kawka)
bEJFNhjF

Wydatki firm na działania wspierające ich wizerunek rosną. I to ponad 1/3, czyli do 1,7 mld zł rocznie. Korporacje nazywają to employer brandingiem (budowanie marki pracodawcy).

Rosną trudności ze znalezieniem pracowników. Wzrasta więc zainteresowanie employer brandingiem, czyli wspieraniem firmowego wizerunku na rynku pracy. Prezes firmy doradczej HRM Institute Anna Macnar, w przygotowanej dla „Rzeczpospolitej” analizie zwraca uwagę, że o ile małe i średnie firmy na takie działania nie wydają więcej niż 100 tys. zł, o tyle duże firmy przeznaczają na ten cel 2-3 mln zł rocznie.

bEJFNhjH

Macnar szacuje, że tegoroczne wydatki firm na działania wizerunkowe na rynku pracy wzrosną do 1 mld 680 mln zł. To o 1/3 więcej, niż rok temu. Co więcej, jak wynika z badania HRM Institute, już ponad połowa z 393 ankietowanych firm twierdzi, że ma strategię kształtowania swojego wizerunku pracodawcy (o 7 pkt. proc. więcej niż przed rokiem). Kolejne 24 proc. firm przyznaje, że pracuje nad taką strategią.

Zobacz także: Zobacz też: W tym roku podwyżki spodziewa się 60 proc. pracowników

Walka o pracownika

Headhunterzy są zgodni co do jednego. Panuje rynek pracownika, a nie pracodawcy. I trzeba się do niego dostosować. To kandydaci przebierają w ofertach, dlatego wizerunek firmy na rynku pracy staje się bardzo istotny.

bEJFNhjN

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez firmę rekrutacyjną Antal. Ponad 2/5 specjalistów i menadżerów wskazało, że ceniona marka pracodawcy jest jednym z warunków mogących skłonić ich do rozważenia oferty.

Macnar dodaje na łamach „Rzeczpospolitej”, że w employer brandingu nie chodzi jedynie o budowanie wizerunku wśród kandydatów do pracy. Firmom zależy też, by ten wizerunek był równie dobry u już zatrudnionych pracowników.

bEJFNhjO

Ostatni raport KPMG wskazuje, że blisko 4 na 10 firm zmaga się z niekontrolowanymi odejściami, a rotacja fachowców stanowi problem dla niemal 80 proc. firm.

To żniwa dla firm specjalizujących się w budowaniu wizerunku pracodawców na rynku pracy. Zapytań o takie oferty z miesiąca na miesiąc przybywa. W ciągu tylko tego półrocza niemal 3-krotnie więcej firm, niż rok temu szukało wsparcia w employer brandingu. Trend z pewnością jeszcze długo się utrzyma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJFNhki
rynek pracy
wiadomości
KOMENTARZE
(94)
A32
3 lata temu
gdzie ten rynek pracownika?napewno nie w lubelskim.Tu dalej jest jak było 10 i 20 lat temu dlatego kto moze wyjezdza.Nawet mając doświadczenie niewiele sie tu zdziała.Ogłoszeń przybywa to fakt ale jak pojdzie sie na okres próbny to okazuje się ze rzeczywistość nie pokrywa się z obietnicami.Tu trudno o zwykła uczciwość.
jaś
3 lata temu
A wypłaty jak w bułgarii
MM
3 lata temu
A płace jak były tak są nędzne. Trwa tylko propaganda o rynku pracownika. Dla młodych grosze a 50+ bez szans na zatrudnienie jeśli stracili zajęcie.
bEJFNhkj
Grzechu2020
3 lata temu
To nie jest tylko problem płac. Ludzie po prostu nie chca pracowac sami z siebie w duzej mierze. U nas wiele sie pozmienialo, były podwyzki na stanowiskach, ale to i tak niewiele zmienialo. Jest klopot juz na etapie rekrutacji, bo cv tez nie spływa jak dawniej. U nas w sumie sie zmienilo od czasu pracy z agencją workroom i poki co mamy solidnych fachowców. Ale liczyc na jakiekolwiek samozatrudnienia raczej w tych czasach juz nie mozna
JK
3 lata temu
Jeśli pseudo pracodawcy zaczną płacić uczciwie a nie najniższa krajowa plus niby premia której i tak nie będzie, plus ewentualny dojazd za friko, plus jakiś obiad za złotówkę i karnet na siłownię to pewnie i rzetelni pracownicy się znajdą. Zapłaćcie uczciwie i nie okradajcie uczciwych ludzi, a i pracownik sam zapuka do drzwi waszych firm.
...
Następna strona