Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
15.04.2009 14:23

Mniej kredytów dla firm. Drożeją usługi bankowe

Przyrost kredytów dla przedsiębiorstw w marcu był zerowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gustavo Fadel/Dreamstime.com)

Przyrost kredytów dla przedsiębiorstw w marcu, po raz pierwszy od początku kryzysu był zerowy. Jednocześnie banki podnoszą prowizje dla firm.

NBP podał, że wartość kredytów udzielonych w marcu gospodarstwom domowym wzrosła o 2,3 mld zł (do 402,1 mld zł.), a dla firm tylko o 400 mln zł (do 237,9 mld zł.). Jak informuje _ Rzeczpospolita _, po uwzględnieniu zmian kursowych okazuje się, że wartość przyrostu portfela kredytowe firm jest bliska zeru.

Zdaniem analityków pytanych przez dziennik, powodem sytuacji jest z jednej strony słabszy popyt (bo firmy sądzą, że banki za drogo pożyczają), a z drugiej strony działalność samych banków, dla których atrakcyjniejsze są kredyty udzielane gospodarstwom domowym. Bankom zależy na odejściu od ryzykownych i mało dochodowych pożyczek dla firm, na rzecz wiarygodnych kredytobiorców wśród gospodarstw domowych.

Tymczasem przedsiębiorców czekają przykre niespodzianki. Od maja bank PKO BP podniesie niektóre opłaty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prowizja za udzielenie i podwyższenie kredytu inwestycyjnego wzrośnie z 2 do 3 proc., a w przypadku kredytu obrotowego z 3 do 4 proc. Podwyższone zostaną opłaty za prowadzenie niektórych kont firmowych (np. pakiet Komfort z 58 do 62 zł miesięcznie).

Drożej jest już mBanku. Od 9 kwietnia podwyższył on oprocentowanie limitu kredytowego dla mikrofirm. Wprowadził też nową, dodatkową prowizję. W przypadku limitu kredytowego w koncie do 20 tys. zł oprocentowanie wzrasta z 11,7 do 17 proc., a dla wyższych kwot wynosi 15 i 13 proc. Bank tłumaczy to wyższym kosztem pozyskiwania środków na rynku. W marcu wzrosły także prowizje za uruchomienie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego w BZ WBK. Natomiast ING Bank podwyższył opłatę za wypłatę pieniędzy z bankomatów innych banków (z 5 zł do 3 proc. - minimalnie 5 zł) - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Tagi: firma, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz