Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców. Banki coraz chętniej dają kredyt

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców. Banki coraz chętniej dają kredyt

Mikroprzedsiębiorstwa generują 30 proc. PKB Polski.
Mikroprzedsiębiorstwa generują 30 proc. PKB Polski.

96 proc. aktywnych działalności w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa - wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej. Ta grupa może liczyć na wsparcie. W 2017 r. kwota finansowania zewnętrznego mikroprzedsiębiorstw powinna przekroczyć 21 mld zł.

Po pierwszych dziewięciu miesiącach roku 2017 widać, że banki coraz chętniej udzielają kredytów firmom zatrudniającym do 9 pracowników. Ich wartość jest o ponad osiem procent wyższa niż rok temu.

Pomysł na biznes: Sklep ze słodyczami

 

 

Mikroprzedsiębiorstwa są dla polskiej gospodarki kluczowe. Jak podaje BIK tworzą miejsca pracy dla jednej trzeciej pracowników sektora prywatnego, generują 30 proc. PKB Polski i co roku zaciągają jako przedsiębiorcy kredyty w bankach na ponad 20 mld zł.

Liczba mikroprzedsiębiorstw wzrasta z roku na rok. Jak wynika z danych GUS, w stosunku do 2010 roku, zwiększyła się o 16,8 proc. Jednocześnie okazuje się jednak, że niemal połowa z prowadzących je osób nie myśli o rozwoju firmy. Zajmują się głównie przetrwaniem.

"O ile firmy produkcyjne wskazywały, że bez leasingu i kredytu rozwój byłby czasem wręcz niemożliwy, o tyle firmy usługowe częściej podają, że prowadząc biuro projektowe, czy świadcząc usługi edukacyjne nie mają zbyt wielu obszarów, które wymagałyby tak dużych nakładów, żeby zaciągać kredyt bankowy." - czytamy w komunikacie BIK.

Z badań wynika także, że część mikroprzedsiębiorców woli powolny, ewolucyjny rozwój niż kredyt.

Niechęć do kredytów nie dotyczy branży HORECA. W jej przypadku firmy korzystają z kredytów poza sezonem. To umożliwia im przetrwanie.

Na co pożyczają mikroprzedsiębiorcy? "Większość badanych firm przyznało, że korzysta z finansowania zewnętrznego a środki te przeznacza głównie na działalność bieżącą, a nie na inwestycje. Na ten pierwszy cel pożycza 56,6 proc. przedsiębiorców, natomiast w celach inwestycyjnych pożycza 45,6 proc" - informuje BIK.

Z obserwacji BIK wynika również, że tylko 25 proc. mikroprzedsiębiorstw funkcjonujących na rynku 5 i 10 lat korzysta z kredytu, natomiast tylko 10 proc. mikroprzedsiębiorców funkcjonujących na rynku krócej niż 3 lata posiada kredyt.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie mikrofirmy istnieją dłużej niż kilka czy kilkanaście miesięcy. "Z opracowania BIK na podstawie danych z CEiDG wynika, że średnia przeżywalność firm wynosi ok. 35 proc. w okresie pięciu lat. Z kolei rocznie nową działalność zaczynało w ostatnim okresie ok. 250 tys. mikroprzedsiębiorstw." - czytamy w komunikacie.

msp, mikroprzedsiębiorstwa, kredyty dla msp
Czytaj także
Polecane galerie
lolip
2017-12-20 14:26
Kredyty i leasingi w PL bierze się żeby nie płacic podatków - lepiej kase dać bankierowi ;)
Robert
2017-12-10 18:49
Jak się nie rozwijasz to się cofasz, biznes rządzi się swoimi prawami. Gdyby nie kredyt, który załatwiłem przez Galerię Finansową z Warszawy, nie kupiłbym maszyn i konkurencja by mnie wyprzedziła, a wtedy tylko zamknięcie działalności by mi zostało. Łatwo mówić jak ktoś ma duże obroty i część może przeznaczyć na rozwój, mikroprzedsiębiorcy zwykle takich środków własnych nie mają.
brawopis
2017-11-25 23:05
Brawo PiS! Brawo PiS!! Tak dobrze to jeszcze nigdy dla małych firm nie było, jak obecnie! Brawo PiS!!!
Pokaż wszystkie komentarze (6)