Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ten rok zakończy się upadłością dla prawie 600 firm. Tendencja lekko spadkowa

Ten rok zakończy się upadłością dla prawie 600 firm. Tendencja lekko spadkowa

Nie wszystkie firmy potrafią na siebie zarobić. Fot. 777546 / pixabay.com (CC0 Public Domain)
Nie wszystkie firmy potrafią na siebie zarobić.

Eksperci spodziewają się, że do końca roku może upaść jeszcze około 100 firm. Bilans całego roku nie powinien jednak przekroczyć okrągłych 600. Statystyki mogłyby być gorsze, ale często zamiast upadłości, firmy wybierają restrukturyzację.

Do końca września 2018 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 443 upadłości firm - wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Oznacza to, że będzie ich w całym roku nieco mniej niż 600, czyli podobnie jak w 2017, kiedy było ich 591 oraz w 2016, gdy upadło 606 podmiotów.

Mimo wciąż wielu upadających firm, eksperci COIG zauważają, że na przestrzeni ostatnich lat widać lekką tendencję spadkową w tym zakresie.

"Dla ustalenia prawdziwego trendu należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż od stycznia 2016 roku firmy, które mają poważne problemy z płynnością i regulowaniem zobowiązań, zamiast ogłaszać upadłość mogą rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne" - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej: Wzbiera fala upadłości polskich firm transportowych. Jest ciężko, będzie ciężej

Takich postępowań do końca września było 346. W całym roku może być ich około 600, wobec 348 w 2017 i 212 w 2016 roku. Najwięcej z nich to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) - 56,66 proc. Prawie 25 proc. to indywidualne działalności gospodarcze.

Polscy przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać istotne korzyści płynące z wejścia w postępowanie restrukturyzacyjne, dające możliwość sprawnego wyjścia z długów i nowego startu w biznesowej rzeczywistości - zauważa Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny i licencjonowany doradca restrukturyzacyjny.

Ze spirali zadłużenia można się wydostać przez upadłość konsumencką


 

Wskazuje, że zawieszenie postępowań komorniczych z mocy prawa i zawarcie układu z wierzycielami to często najskuteczniejsze rozwiązanie, chroniące firmę przed upadłością i zakończeniem działalności.

Jak podaje COIG, w tym roku najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych rozpoczęły firmy z branży przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego, naprawy samochodów i motocykli oraz budownictwa. Stanowią one prawie 75 proc. wszystkich przedsiębiorstw, objętych procesem restrukturyzacji w Polsce.

Najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych rozpoczęto w województwie wielkopolskim (17,63 proc.) i mazowieckim (15,32 proc.).

Liczba upadłości i restrukturyzacji po trzech kwartałach 2018

źródło: Coface

- Restrukturyzacja to skuteczny sposób na naprawę kondycji firmy i dobrą kontynuację działalności, prowadzącą ponownie do osiągania zysków. Natomiast upadłość jest równoznaczna z zakończeniem działalności przedsiębiorstwa. Dlatego wzrost liczby procesów restrukturyzacyjnych należy odczytywać jako pozytywny sygnał - komentuje Grudzień-Kurpiewska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

restrukturyzacja, upadłość, firma, mśp, coig
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Real
2018-11-08 21:54
JAK MOŻNA PROWADZIĆ JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ W POLSCE (NIE MYLIC Z SAMOZATRUDNIENIEM) JAK ZYSK JEST NA POZIOMIE OK.10%JEŚLI PROWADZISZ FIRMĘ "JAK KSIAZKA PISZE".!!!JUZ DAWNO KOSZTY PRZEWYZSZYLY ZYSKI.(HANDEL,USLUGI,)WIEC PO CO PROWADZIĆ TAKA FIRMĘ CZY NOWA OTWIERAĆ JAK PRACUJESZ NA WSZYSTKICH A NA KOŃCU DLA CIEBIE BRAKUJE? ??
BMF
2018-11-07 04:31
Koszty prowadzenia firmy sa porazajace !

Radio Bang & Olufsen o mocy 1 400W zamontowane jako opcja fabryczna w firmowym samochodzie Audi A8L kosztuje 45 000 PLN.

Prze tejdrozyznie liczba bankrutujacych firmjest naprawde znikoma .
życzliwy
2018-11-07 00:13
zamiast firm będą krypto waluty bitcoin z których państwo Polskie będzie się utrzymywać .bo to bardziej nowoczesne.
Pokaż wszystkie komentarze (6)