Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nastroje polskich przedsiębiorców nadal dobre

0
Podziel się:

17,8 proc. firm z sektora MSP zamierza zwiększyć liczbę zatrudnionych.

Nastroje polskich przedsiębiorców nadal dobre
(GlobalStock/iStockphoto)

Najnowszy odczyt Busometra Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pokazuje, że nastroje przedsiębiorców wciąż są optymistyczne. Wskaźnik wyniósł w IV kwartale 2014 roku 53,8 pkt, co - mimo zauważalnego spadku względem poprzedniego, III kwartału (56,52 pkt) - wciąż jest wartością pozytywną i wyraża optymizm przedsiębiorców.

-_ Opublikowany wskaźnik Busometra pokazuje zauważalną zmianę w nastrojach przedsiębiorców, jednak nie jest to zmiana radykalna. Spadek wartości indeksu może być syndromem nadchodzących zmian w postawach i opiniach przedsiębiorców na temat kondycji gospodarki, jednak nie ukazuje trendu. Musimy poczekać na kolejne odczyty Busometra _ - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak dodał, wskaźnik Busometra w IV kwartale wciąż wyraża optymizm.

Najbardziej optymistycznie nastawione są małe (54,8 pkt) i mikro przedsiębiorstwa (54,5 pkt). Najlepsze nastroje - podobnie jak w III kwartale - panują w Polsce południowej (56,4 pkt), najgorsze - w Polsce centralnej (52,0 pkt) i Polsce wschodniej (52,1 pkt).

Wartość komponentu _ Koniunktury gospodarczej _ wyniosła w IV kwartale 2014 roku 53,4 pkt. (w III kwartale 2014 - 59,04 pkt). 42 proc. przedsiębiorców uważa, że koniunktura gospodarcza nie ulegnie zmianie, 34,5 proc. uważa, że pogorszy się ona i _ będzie gorzej _, natomiast 23,4 proc. zakłada, że _ będzie lepiej _.

Komponent _ Rynek pracy _ w bieżącym odczycie indeksu wyniósł 49,14 pkt (w III kwartale - 49,19 pkt). Przedsiębiorcy zapytani o zmianę wynagrodzeń w swoich firmach w najbliższych miesiącach odpowiadali: 65 proc. pracodawców nie planuje zmian w wynagrodzeniach, 10,6 proc. obniży pensje swoim pracowników, zaś 24,7 proc. zamierza je podnieść. Ponadto, 62 proc. firm nie planuje zmian w zatrudnieniu, 20,7 proc. zakłada zmniejszenie, natomiast 17,8 proc. zwiększenie liczby zatrudnionych.

W ramach komponentu _ Inwestycje _ dostrzegalny jest wyraźny wzrost optymizmu. Wartość wskaźnika wyniosła w IV kwartale 57,57 pkt (w III kwartale wynosiła ona 54,86 pkt). 45,9 proc. przedsiębiorców zamierza inwestować, 54,1 proc. wyraża przekonanie, że nie planuje inwestycji w najbliższym czasie.

Busometr ZPP

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, tworzą 3/4 miejsc pracy oraz 67 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)