Notowania

ubezpieczenia
22.08.2017 01:03

Po huraganach polisy majątkowe podrożeją. Przedsiębiorcy mogą je odczuć w momencie odnawiania umów

Zabezpieczenie się na wypadek klęsk żywiołowych może już nie być tanie. Od kilku lat w ubezpieczeniach majątkowych panuje wojna cenowa. Skala zniszczeń po ostatnich nawałnicach powinna ją zakończyć - prognozuje środowy "Puls Biznesu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tytus Żmijewski)
Usuwanie skutków nawałnic w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu

Szkody, które wyrządziły silne burze w drugim tygodniu sierpnia, będą kosztować ubezpieczycieli co najmniej kilkaset milionów złotych. Prawdopodobnie nie były to ostatnie tak dramatyczne w skutkach zjawiska pogodowe w tym sezonie - czytamy w artykule.

- Co roku z tytułu ognia i innych żywiołów wypłacanych jest 1,2-1,3 mld zł. Jednorazowe zdarzenie rzędu kilkuset milionów złotych stanowi znaczny odsetek tej kwoty - przyznaje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Co 4 Polak nie walczy o odszkodowanie chociaż powinien. Zobacz wideo:

Zniszczenia nie ominęły przedsiębiorców. Ergo Hestia szacuje, że zgłoszone przez nich szkody stanowią około 15 proc. wszystkich z tytułu ostatnich nawałnic, choć na dokładne dane jeszcze za wcześnie - pisze "Puls Biznesu".

- Trudno uniknąć w tym przypadku skojarzeń z powodzią. Dzisiaj niełatwo ubezpieczyć przedsiębiorcom to ryzyko na terenach, gdzie do niej doszło. A jeśli taka opcja istnieje, jest bardzo droga. Podobnie może być z huraganem. Trudniej będzie o ochronę w tym zakresie albo stanie się ona droższa tam, gdzie ubezpieczyciele uznają, że ryzyko wystąpienia podobnych zdarzeń jest większe - powiedział "Pulsowi Biznesu" Łukasz Wawrzeńczyk, prezes Profika Brokera.

Jego zdaniem podwyżki są realne i przedsiębiorcy mogą je odczuć w momencie odnawiania umów.

Ubezpieczyciele podkreślają jednak, że, aby doszło do zmian w cennikach polis na wypadek klęsk żywiołowych "potrzebują lat doświadczeń".

"Na politykę cenową trzeba patrzeć w dłuższym okresie", a nie tylko przez pryzmat jednorazowego, nawet dużego wydarzenia - podkreśla Marcin Tarczyński z PIU.

Tagi: ubezpieczenia, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2017

haljakoś o tym że przez kilka lat bezszkodowych się nazarli ani słowa...

23-08-2017

kolokażdy powód do podwyżki jest dobry..

23-08-2017

chcwdSami sobie zaprzeczacie. Raz że wzrosną, raz że trzeba poczekać kilka lat. A firmy ubezpieczeniowe i tak pomimo wielkich odszkodowań mają ogromne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)