Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Po huraganach polisy majątkowe podrożeją. Przedsiębiorcy mogą je odczuć w momencie odnawiania umów

Po huraganach polisy majątkowe podrożeją. Przedsiębiorcy mogą je odczuć w momencie odnawiania umów

Usuwanie skutków nawałnic w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Usuwanie skutków nawałnic w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu

Zabezpieczenie się na wypadek klęsk żywiołowych może już nie być tanie. Od kilku lat w ubezpieczeniach majątkowych panuje wojna cenowa. Skala zniszczeń po ostatnich nawałnicach powinna ją zakończyć - prognozuje środowy "Puls Biznesu".

Szkody, które wyrządziły silne burze w drugim tygodniu sierpnia, będą kosztować ubezpieczycieli co najmniej kilkaset milionów złotych. Prawdopodobnie nie były to ostatnie tak dramatyczne w skutkach zjawiska pogodowe w tym sezonie - czytamy w artykule.

- Co roku z tytułu ognia i innych żywiołów wypłacanych jest 1,2-1,3 mld zł. Jednorazowe zdarzenie rzędu kilkuset milionów złotych stanowi znaczny odsetek tej kwoty - przyznaje Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Co 4 Polak nie walczy o odszkodowanie chociaż powinien. Zobacz wideo:


Zniszczenia nie ominęły przedsiębiorców. Ergo Hestia szacuje, że zgłoszone przez nich szkody stanowią około 15 proc. wszystkich z tytułu ostatnich nawałnic, choć na dokładne dane jeszcze za wcześnie - pisze "Puls Biznesu".

- Trudno uniknąć w tym przypadku skojarzeń z powodzią. Dzisiaj niełatwo ubezpieczyć przedsiębiorcom to ryzyko na terenach, gdzie do niej doszło. A jeśli taka opcja istnieje, jest bardzo droga. Podobnie może być z huraganem. Trudniej będzie o ochronę w tym zakresie albo stanie się ona droższa tam, gdzie ubezpieczyciele uznają, że ryzyko wystąpienia podobnych zdarzeń jest większe - powiedział "Pulsowi Biznesu" Łukasz Wawrzeńczyk, prezes Profika Brokera.

Jego zdaniem podwyżki są realne i przedsiębiorcy mogą je odczuć w momencie odnawiania umów.

Ubezpieczyciele podkreślają jednak, że, aby doszło do zmian w cennikach polis na wypadek klęsk żywiołowych "potrzebują lat doświadczeń".

"Na politykę cenową trzeba patrzeć w dłuższym okresie", a nie tylko przez pryzmat jednorazowego, nawet dużego wydarzenia - podkreśla Marcin Tarczyński z PIU.

ubezpieczenia, nawałnice, klęska żywiołowa, ceny polis
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
M4T1
2017-09-14 12:12
Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego
Bronek
2017-09-06 21:16
Jezus malusieńki!
Marek
2017-08-31 18:27
Ubezpieczenia od klęsk żywiołowych są względnie tanie, jeszcze kilka lat temu było to mniej niż 1/1000 wartości, dzisiaj często nawet około 1/500. Czyli opłaca się ubezpieczać, jeśli zakładamy zniszczenie naszego minienia (pożar, powódź, huragan) częściej niż raz na własnie ok.600 lat. Warto się zastanowić...
Pokaż wszystkie komentarze (8)