Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
21.06.2012 12:49

NBP zbadał kondycję polskich przedsiębiorstw

Choć w pierwszym kwartale spadła dynamika eksportu, to jednocześnie wzrósł odsetek firm, które są rentowne - czytamy w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fatihhoca/iStockphoto)

Sytuacja sektora przedsiębiorstw w pierwszym kwartale bieżącego roku jest dobra, wzrósł odsetek firm rentownych, choć spadła dynamika eksportu - ocenił NBP w raporcie na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw.

_ Za pozytywne należy uznać utrzymanie dodatniej dynamiki wyniku finansowego z całokształtu działalności, wzrost odsetka firm rentownych oraz dwucyfrowy wzrost nakładów na środki trwałe _ - poinformował NBP w analizie.

Do niekorzystnych zjawisk bank centralny zaliczył wyraźny spadek dynamiki eksportu, wysokie (choć niższe niż w ostatnich kwartałach) tempo wzrostu kosztów surowców oraz towarów i związany z tym spadek wyniku finansowego na sprzedaży. Zdaniem analityków NBP niepożądanym zjawiskiem jest także niższa płynność gotówkowa firm wynikająca z obniżenia inwestycji krótkoterminowych.

_ Trzeba jednak podkreślić, że większość tych zjawisk obserwowano głównie w największych przedsiębiorstwach w populacji, a zatem wśród firm pozostających wciąż w bardzo dobrej sytuacji. W grupie mniejszych podmiotów wskaźniki płynności nie zmniejszyły się istotnie, a w przypadku wyniku finansowego i eksportu odnotowano poprawę _ - zaznaczono w raporcie.

NBP uważa, że sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw jest bezpieczna. _ Mimo spadku wskaźnika płynności gotówkowej na wysokim i stabilnym poziomie utrzymała się relacja sumy aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Można przypuszczać, że przedsiębiorstwa obniżyły stan bardziej płynnych aktywów, przeznaczając te środki na zwiększenie zapasów _ - napisano.

W raporcie zwrócono uwagę, że w ciągu kwartału obniżyła się nominalnie wielkość zobowiązań wobec dostawców. _ W efekcie zmniejszyła się również dźwignia finansowa oraz odsetek przedsiębiorstw niewypłacalnych (tj. takich, w których zobowiązania przewyższały aktywa) _ - wskazano.

W analizie wskazano, że w pierwszym kw. br. rosły w tempie dwucyfrowym (licząc w ujęciu rocznym) inwestycje w środki trwałe. Bank centralny zwrócił uwagę, że po raz pierwszy od dwóch lat nieznacznie podniosła się relacja inwestycji do aktywów, pozostając jednak wyraźnie poniżej wysokich wartości z lat 2006-2009.

_ Przedsiębiorstwa nadal znacznie częściej niż w okresie wysokiej koniunktury inwestowały w ulepszenie i modernizację, zmniejszona pozostała zaś skala inwestycji w rozbudowę potencjału produkcyjnego _ - napisano.

Zaznaczono, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych nieznacznie wzrosło względem pierwszego kw. 2011 r. Na dodatnim poziomie, choć wyraźnie niższym niż w czwartym kw. poprzedniego roku, utrzymał się wzrost wydajności pracy. Badanie przeprowadzono pod koniec marca br., objęło 16 tys. 845 firm.

Czytaj więcej w Money.pl
Do firm wraca optymizm. Zbadali nastroje Przedstawiciele InfoMonitora: _ Mimo spodziewanych, kolejnych fala kryzysu, nastroje wyraźnie poprawiły się _.
Idzie kryzys. Chcą zmieniać prawo pracy Przedsiębiorcy chcą wznowienia działania Pakietu Antykryzysowego w zakresie prawa pracy, który wygasł 1 stycznia tego roku.
Złe nastroje wśród przedsiębiorców. Dlaczego? Mimo rosnącej niepewności przedsiębiorstwa w dalszym ciągu dobrze oceniają swoją bieżącą sytuację, jednak oczekiwania firm cechuje rosnący pesymizm - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez NBP.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, nbp, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz