Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowela rozporządzenia VAT już obowiązuje

0
Podziel się:

Wydane niedawno przepisy wykonawcze do nowej ustawy o VAT jeszcze nie okrzepły a już pojawiają się ich nowelizacje

.

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 145, poz. 1541). Nowela obowiązuje od dnia ogłoszenia tj. od 25 czerwca 2004 roku.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:

1. Użytkowanie wieczyste

W rozdziale drugim - oprócz zmiany tytułu rozdziału - dodano przepis określający szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych.
Zgodnie z nowym przepisem w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

A zatem w tym przypadku decyduje jedynie termin płatności (a nie np. data dokonania zapłaty).

2. Usługi informatyczne – miejsce świadczenia

W rozdziale trzecim pojawił się zapis regulujący kwestie miejsca świadczenia usług informatycznych. Zgodnie z § 4a znowelizowanego rozporządzenia - w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) i usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) świadczonych na rzecz:
· osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa spoza UE, lub
· podatników lub płatników VAT, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium UE, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.

Dla zastosowania tej zasady ustawodawca przewidział warunek:
w przypadku gdy nabywcą usług informatycznych świadczonych przez podatnika jest podatnik VAT – na fakturze dokumentującej wykonanie tych usług należy wykazać numer, pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

3. Stawka 7 proc.

W § 5 ust. 2 do towarów i usług opodatkowanych obniżoną 7 proc. stawką podatku VAT dodano następującą pozycję:
- makuchy i inne stałe pozostałości po ekstrakcji tłuszczów lub olejów pochodzenia roślinnego; mąka i grysik z nasion oleistych i owoców oleistych.
7 proc. stawkę podatku stosuje się dla towarów wymienionych w tym punkcie, jeśli przeznaczone są wyłącznie do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, jeżeli ich nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z nowym ust. 8 obniżoną do wysokości 7 proc. stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju bez konieczności uzyskania stosownego pozwolenia.

4. Stawka 0 proc.

Rozszerzono katalog towarów i usług (§ 7 ust. 1) dla których obniża się stawkę do 0 proc. o:

· usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu
· usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w ramach wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów
· usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących rejsy w ramach wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.

5. Nowe zwolnienia

Pojawiły się również nowe zwolnienia od podatku (§ 8 w ust. 1 ):

· usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz usług komunikacji miejskiej
· prowizje z tytułu umowy dystrybucji i sprzedaży znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów weksli
· usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci (PKWiU ex 55.23.11) w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego
· usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek.

Zgodnie z nowym §11a zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczonych na terytorium kraju przez podatnika VAT lub na jego rzecz w przypadku, gdy na tych towarach mają zostać wykonane (na terytorium kraju) usługi na rzecz innego podatnika.
Zwolnienie to stosuje się pod warunkiem, że towary po wykonaniu usług zostaną przemieszczone niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni, czasowo na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione, w celu wykonania na tych towarach usług, przed przemieszczeniem ich na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

6. Przepisy przejściowe i końcowe

W rozdziale 15-tym rozporządzenia dodano po § 41 nowe § 41a – 41d. Przepisy te dotyczą obniżenia stawki VAT do 0 proc. w okresie do dnia 31 grudnia 2004 roku, zwolnień od podatku importu towarów poddanych uszlachetnianiu przed dniem 1 maja 2004 roku, obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy imporcie towarów dopuszczonych do obrotu po 1 maja 2004 r. oraz zwolnienia od podatku do dnia 31 grudnia 2004 roku dostawy dzieł sztuki itp.

Co ważne – zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2004 r – przepis § 41a stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed dokonaniem dostawy przedłoży naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia nowelizującego wykaz samochodów, których dotyczy ten przepis, podając dane identyfikujące te samochody, a w szczególności markę, rodzaj oraz numer silnika, podwozia lub nadwozia.

Natomiast przepis § 41d stosuje się pod warunkiem przedłożenia przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia nowelizującego zestawienia poszczególnych towarów wraz z ich wartością w cenie nabycia.

podatki
vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)