Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd upraszcza obowiązki informacyjne dla firm. Pierwsze efekty w 2018 roku

Rząd upraszcza obowiązki informacyjne dla firm. Pierwsze efekty w 2018 roku

Firmy mają tracić mniej czasu i pieniędzy na sprawozdawczość. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
Firmy mają tracić mniej czasu i pieniędzy na sprawozdawczość.

W 2018 roku mają pojawić się efekty upraszczania obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców w ramach programu "Od papierowej do cyfrowej Polski". Podejmowane działania przedstawili w środę sejmowej komisji przedstawiciele resortów cyfryzacji i finansów.

Jak mówił na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji wiceminister cyfryzacji Krzysztof Szubert, program został uruchomiony w zeszłym roku przez kilka ministerstw i podzielony na 12 tzw. strumieni. 12 grup - w sumie ok. 300 osób - pracuje nad różnymi obszarami, od zastosowania technologii blockchain w administracji, po odchodzenie od papierowej sprawozdawczości dla przedsiębiorców - tłumaczył.

Szubert podkreślał, że cały program ma dwa główne obszary - doprowadzenie w ciągu 5 lat do sytuacji, by co najmniej 50 proc. obywateli załatwiało przynajmniej 80 proc. swoich spraw przez internet oraz zmniejszanie ilości gotówki w obrocie. Działania są zgodne z Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju i z kierunkami działań strategicznych Ministra Cyfryzacji w ramach usług publicznych - zaznaczył.

Raportowanie będzie prostsze

Przedstawiając informację nt. "Strumienia e-Sprawozdawczość", jeden z liderów programu Tomasz Sielicki mówił, że koncepcja wywodzi się z idei raportowania zintegrowanego. Ma to polegać na usprawnieniu i ujednoliceniu komunikacji elektronicznej. Przytoczył przykład Australii, gdzie po analizach stwierdzono, że 9 tys. rodzajów informacji można zastąpić 3 tys. bez żadnych zauważalnych strat po stronie administracji. To oszczędność czasu, obniżenie kosztów i podniesienie jakości oraz użyteczności informacji - podkreślił.

Ostatni raport na temat obowiązków informacyjnych przedsiębiorców pochodzi z 2010 r. Sielicki przypomniał, że zidentyfikowano wtedy ponad 6 tys. obowiązków informacyjnych, wynikających z 482 aktów prawnych. Łączne koszty obowiązków w gospodarce oszacowano na 77,6 mld zł, a 67 proc. przekazywanych informacji przypadało na Ministerstwo Finansów. Średni koszt obowiązków wynosił 15 tys. zł rocznie na przedsiębiorcę. My postawiliśmy sobie za cele redukcję obciążeń, zmniejszenie liczby raportów, uproszczenie i automatyzację przygotowań, wprowadzenie mechanizmów dzielenia się zasobami - mówił Sielicki.

Zobacz, o jakich obowiązkach podatkowych zapominamy:

Jednym z obszarów działania jest obszar telekomunikacji, gdzie operatorzy muszą wysyłać wiele powtarzających się informacji - równolegle do UKE i GUS. W 2018 r. powinno wejść w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym operatorzy będą raportować tylko do UKE - powiedział Sielicki.

Dużo danych, korzyść niewielka

Z kolei zastępca szefa KAS Piotr Walczak poinformował, że dziś podmioty są zobowiązane do składania sprawozdań finansowych do kilku organów, a w dodatku forma tych sprawozdań jest trudna dla obu stron. - Jeszcze większym problemem jest wykorzystanie tych sprawozdań przez organy skarbowe. Składanie tej dokumentacji, która jest skomplikowana i wielostronicowa, tak naprawdę utrudnia ich analizę, a praktycznie uniemożliwia automatyczną walidację i ocenę ryzyka dla określonego przedsiębiorcy - mówił.

- Jednocześnie resort zaproponował przekazywanie sprawozdań przez dodanie nowej struktury do Jednolitego Pliku Kontrolnego. To by dotyczyło też osób fizycznych, nie tylko spółek prawa handlowego - mówił Walczak. Dodał, że obecnie przewidywany termin wejścia w życie rozwiązań to 1 października 2018 r.

Według Walczaka MF zaproponowało więc wprowadzenie obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej dla wszystkich zobowiązanych przedsiębiorców oraz odstąpienie od składania sprawozdań papierowych do US przez podatników wpisanych do rejestru przedsiębiorców w KRS. Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa finansów zauważyli, że zmiany, dotyczące raportowania do KRS są w gestii ministerstwa sprawiedliwości, a projekt zmiany ustawy o KRS spodziewany jest w Sejmie pod koniec listopada.

autor: Wojciech Krzyczkowski edytor: Bożena Dymkowska

kas, obowiązki informacyjne dla firm, e-sprawozdawczość
PAP
Czytaj także
Polecane galerie