Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy deweloperskiej

0
Podziel się:

Rozpoczęciem sprzedaży mieszkań jest chwila, w której następuje podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych.

Obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy deweloperskiej
(Reporter)

Deweloper, który rozpoczyna sprzedaż mieszkań zobowiązany jest do sporządzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Rozpoczęciem sprzedaży mieszkań jest chwila, w której następuje podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Prospekt informacyjny składa się z części ogólnej, zawierającej dane dotyczące dewelopera, nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, i części indywidualnej, dotyczącej konkretnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Informacje zawarte w prospekcie informacyjnym są informacjami aktualnymi według stanu na dzień jego sporządzenia.

Na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, deweloper obowiązany jest dołączyć jej prospekt informacyjny wraz z właściwymi załącznikami (w szczególności ze wzorem umowy deweloperskiej). Ustawodawca nie precyzuje formy żądania, o którym mowa powyżej, nie rozstrzygając więc czy forma ustna żądania jest w danym przypadku wystarczająca.

Prospekt taki doręczany jest zainteresowanemu nieodpłatnie, na trwałym nośniku informacji. Sama procedura doręczenia prospektu powinna być sformalizowana oraz dokumentowana pismem. Deweloper doręczając prospekt informacyjny osobie zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, równocześnie informuje ją o możliwości zapoznania się w lokalu przedsiębiorstwa z dokumentami dotyczącymi sytuacji prawno-finansowej dewelopera oraz przedsięwzięcia deweloperskiego.

W sytuacji, gdy informacje wskazane w prospekcie ulegną zmianie, deweloper zobowiązany jest do powiadomienia o niej zainteresowanego, poprzez doręczenie mu:

a) aneksu do prospektu informacyjnego, w którym określone są nowe zmiany, lub

b) nowego prospektu informacyjnego, w którym zmiana wskazana jest w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie.

W dalszej części należy również podkreślić, iż deweloper zobowiązany jest do przekazania nabywcy mieszkania informacji dotyczących swojej sytuacji prawo-finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Na sam koniec warto także wiedzieć, iż na żądanie zainteresowanego zawarciem umowy deweloperskiej, deweloper umożliwia zapoznanie się w lokalu przedsiębiorstwa z:

a) aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości;

b) kopią aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli podmiot podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;

c) kopią pozwolenia na budowę;

d) sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową - sprawozdaniem spółki dominującej;

e) projektem architektoniczno-budowlanym.

Czytaj więcej w Money.pl
Dane GUS niepokoją ekspertów Dzisiejsze informacje dotyczące rynku mieszkaniowego _ świadczą o regresie w budownictwie _.
Mieszkania z drugiej ręki drożeją. Jest już prawie jak w 2012 roku To już ostatni dzwonek na zakup nieruchomości?
Gminy walczą o pieniądze na mieszkania W tym roku gminy zamierzają złożyć w banku ponad 400 wniosków na blisko 260 mln zł, z czego 56 proc. miałoby trafić na budowę lokali socjalnych, a ok. 30 proc. - mieszkań komunalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)