Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od stycznia zmiany w VAT

0
Podziel się:

Od przyszłego roku podatnicy VAT będą musieli zwrócić szczególną uwagę na faktury otrzymywane od swoich kontrahentów.

Od stycznia zmiany w VAT

* Od przyszłego roku podatnicy VAT będą musieli zwrócić szczególną uwagę na faktury otrzymywane od swoich kontrahentów. *
Jeśli okaże się, iż dana transakcja w ogóle nie podlega VAT lub jest z tego podatku zwolniona, a kontrahent wystawił fakturę z VAT - nabywca nie będzie mógł odliczyć zapłaconego podatku.

Jest to bardzo niekorzystna zmiana dla przedsiębiorców. Dotychczas w tego typu sytuacjach, jeśli tylko podatek został w całości zapłacony - nabywca mógł odliczyć VAT naliczony.

Po wejściu w życie nowelizacji, opłacenie faktury z podatkiem, którego dostawca nie powinien naliczać bo dana czynność nie podlega lub jest zwolniona z VAT, nie uprawnia do pomniejszenia VATu należnego o naliczony z tej transakcji.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe limity podatkowe na 2008 rok
W rezultacie na nabywcę przerzucone zostanie ryzyko niewłaściwego zakwalifikowania danej transakcji pod względem podatku VAT przez sprzedawcę.

Zmiana ww. zasad wynika z ostatniej nowelizacji zapisanej w **ustawie z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 192, poz. 1382).

Nowela wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2008 r., za wyjątkiem przepisów uchylających delegacje ustawowe zamieszczone w art. 10 ust. 9, art. 24 ust. 13, art. 113 ust. 14 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

| Wykaz najważniejszych zmian w ustawie o VAT |
| --- |
| 1. faktury i dokumenty celne dokumentujące transakcję, niepodlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną od VAT, nie będą podstawą do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego 2. przedłużenie stosowania 7 proc. stawki VAT oraz precyzyjne określenie warunków jej stosowania w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym 3. zmiana limitu sprzedaży, uprawniającego drobnego przedsiębiorcę do zwolnienia z VAT, do 50 tys. zł. (obecnie 10 tys. euro) 4. zmiana limitu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów do 50 tys. zł. (obecnie 10 tys. euro), 5. przyjęcie jako podstawy opodatkowania dla należności określonych w naturze (np. transakcje barterowe) ich wartości rynkowej, 6. zwolnienie z podatku usług świadczonych przez techników dentystycznych *w ramach wykonywania ich zawodu, także dostawy protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych, 7. przedłużenie prawa do *zwrotu VAT osobom fizycznym od
niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym 8. określenie podstawy opodatkowania nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych i napojów na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, według ich wartości rynkowej 9. wprowadzenie definicji pojęcia "wartość rynkowa". Źródło: Izba Skarbowa w Warszawie www.is.waw.pl |

vat
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)