Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Okno na 7 proc. VAT

0
Podziel się:

Od 15 lutego br. obowiązują już wszystkie przepisy znowelizowanego pod koniec stycznia rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to już czwarta zmiana tego rozporządzenia.

Nowela uchyliła przepis § 3a, który regulował moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.
Zgodnie z § 2 noweli w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004 r., a przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji, całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Z rozporządzenia wycofane zostały także obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy dotyczące dostawy energii: § 2 pkt 8, § 4a ust. 3 oraz § 7b. Od 1 lutego br. przepisy te znajdziemy w samej ustawie o VAT.

W § 8 ust.1 pkt 15 obok znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów weksli dodano znaki opłaty sądowej, obejmując zwolnieniem od podatku prowizje z tytułu umowy dystrybucji i sprzedaży tychże znaków.

W przepisach przejściowych rozporządzenia dodano § 41e. Przepis ten zwalnia od podatku rzeczy osobistego użytku, które zostały przywiezione z krajów UE (w tym także z nowych państw członkowskich) na terytorium Polski przed dniem 1 maja 2004 r. i w dniu 1 maja 2004 r. pozostawały w dalszym ciągu w kraju objęte procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych.

Zwolnienie to obowiązuje jeśli:
- w stosunku do rzeczy ma zastosowanie zwolnienie od cła
- przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu rzeczy nie zostaną oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie.

Zwolnienia nie stosuje się natomiast do artykułów potrzebnych do wykonywania zawodu lub zajęcia, innych niż przenośne przedmioty sztuki stosowanej lub wyzwolonej.

Od 15 lutego br. wiadomo już, z jaką stawką należy fakturować montaż okien i drzwi. W załączniku nr 1 zawierającym listę towarów i usług, dla których obniżono stawkę podatku do 7 proc. dodano poz. 19 i 20.
7 proc. VATem obłożono usługi montażu okien i drzwi, wykonywane przez producenta tych towarów w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz w obiektach wymienionych poniżej.

Taką samą stawkę należy stosować w przypadku budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
- domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych
- budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych aresztów śledczych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw Nr 17, poz. 150.

podatki
vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)