Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najważniejsze dla startupów dokumenty dostępne już w Otwartym Banku Umów

Najważniejsze dla startupów dokumenty dostępne już w Otwartym Banku Umów

Jak mówi Sebastian Kulczyk, "inwestowanie to nie tylko wykładanie pieniędzy. To także dzielenie się wiedzą" Fot. PAP/WPROST/Marcin Kaliński
Jak mówi Sebastian Kulczyk, "inwestowanie to nie tylko wykładanie pieniędzy. To także dzielenie się wiedzą"

Startup Poland uruchamia Otwarty Bank Umów dostępny dla wszystkich startupów, akceleratorów i inwestorów działających na polskim rynku. Trzy pierwsze dokumenty zostały stworzone dzięki współpracy z Sebastianem Kulczykiem. Będą nie tylko wiążące dla uczestników akceleratora InCredibles, ale również dostępne dla każdego zainteresowanego dobrymi standardami na rynku inwestycji.

Otwarty Bank Umów chce stworzyć przejrzyste i spójne standardy na rynku inwestycyjnym. Startupy, a szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy uczestniczą w transakcji z inwestorem, często nie mają pełnej świadomości mechaniki prawnej i biznesowej inwestycji.

Czytaj także: Kulczyk dla money.pl: Na rynku jest za dużo pieniędzy, teraz role się odwróciły

- W ferworze emocji związanych z pozyskaniem inwestora zapominają o ważnych aspektach prawnych inwestycji. Chcemy dać im narzędzie, które pomoże symetrycznie zabezpieczyć interesy zarówno startupów, jak i inwestorów. Wierzymy, że publikowane w ramach projektu Otwartego Banku Umów szablony przyczynią się również do profesjonalizacji rynku VC i całego polskiego rynku inwestycji w startupy - wyjaśnia Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland.

Fibaro pod rękę z Kulczykiem. Zobacz wideo:


 

Otwarty Bank Umów jako pierwszy zasilił Sebastian Kulczyk.

Projekty dokumentów, które będą dostępne na stronie Startup Poland, mają być przede wszystkim użyteczne. Dlatego pierwsze trzy, które powstały we współpracy z programem InCredibles, będą podstawą prawną dla startupów rozpoczynających jesienną akcelerację w ramach projektu Kulczyka.

- Inwestowanie to nie tylko wykładanie pieniędzy. To także dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i kontaktami. Tak właśnie działają najlepsi, dlatego większość umów inwestycyjnych w Dolinie Krzemowej jest ustandaryzowana i ogólnie dostępna. Dlaczego w Polsce ma być inaczej? - powiedział Sebastian Kulczyk.

Czytaj także: Sebastian Kulczyk rozdaje pieniądze. "Startupy nie mają pojęcia, do czego aplikują"

Startupy i zainteresowani inwestorzy znajdą w Otwartym Banku Umów trzy dokumenty: term sheet, convertible notes (umowa pożyczki konwertowanej na udziały) i umowę grantową.

Wzory zostały opracowane dzięki współpracy z ekspertami Kancelarii Snażyk Granicki i Kulczyk Investments. Te dokumenty są pierwszymi udostępnionymi w ramach tworzonego przez Fundację Startup Poland Otwartego Banku Umów.

Czytaj także
Polecane galerie
Ewa
2017-10-05 20:53
Kulczyk jest właściwie jedynym przedsiębiorcą który tak angażuje się projekty społecznie odpowiedzialne i wspomagające innych
NN
2017-09-14 22:48
Dlaczego ten facet jeszcze nie siedzi?