Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakiet Kluski nie istnieje

Dokumentów składających się na głośny "pakiet Kluski" nie ma ani resort finansów, ani gospodarki. Nie ma też ich kancelaria premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Zborowski / PAP)

Zdobycie projektów ustaw wchodzących w skład pakietu wiąże się ze sporymi problemami. Skoro projektów nie ma w Ministerstwie Finansów i w Ministerstwie Gospodarki, próbowaliśmy w kancelarii premiera.

_ "Zaprezentowany przez premiera dorobek zespołu ds. deregulacji gospodarki rzeczywiście jest skromny" - przyznają przedstawiciele Rady Przedsiębiorczości RP, która zrzesza organizacje pracodawców. _

Tam ktoś wpadł na pomysł, że skoro pakiet prezentował na konferencji prasowej Michał Krupiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, to trzeba zwrócić się właśnie tam. Sekretariat pana wiceministra jest bardzo zdziwiony prośbą, ale ostatecznie udaje się tam dokumenty odnaleźć.

I tu kolejne zdziwienie. Pakiet okazuje się "pakiecikiem". W skład materiałów, przesłanych przez ministerstwo, wchodzą tylko dwa projekty ustaw - "O swobodzie działalności gospodarczej" oraz "O NIP" - a także komunikat prasowy i krótka prezentacja założeń pakietu.

_ "Prezentowane rozwiązania z "pakietu Kluski" są - co należy wyraźnie podkreślić - pierwszym i fundamentalnym etapem zmiany" - broni się rząd w nadesłanym komunikacie. _

Podstawowa ustawa, czyli "O swobodzie działalności gospodarczej" w "pakiecie" występuje w całkiem innej wersji niż ta, nad którą rząd pracował od roku. Wariant ten uwzględniał uwagi ministrów sprawiedliwości, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji. Tej wersji ustawy nie ma w pakiecie, ale właśnie ona wciąż widnieje na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki jako oficjalny projekt rządowy.

Ale to nie koniec zamieszania. Właśnie na tym projekcie ustawy (wciąż oficjalnym rządowym?) autorzy przesłanej przez ministerstwo skarbu prezentacji reklamującej "pakiet Kluski", nie pozostawiają suchej nitki.

Projekt ten zawiera, cytując autorów pakietu, "zbyt wiele klauzul nieostrych, niejasnych i uznaniowych". Poza tym "wprowadzał ewidencję działalności gospodarczej jako nowy, kosztowny i zbędny system informatyczny - drugi KRS" - stwierdzają samokrytycznie przedstawiciele rządu.

Nie musisz powtarzać naszych wysiłków. Pobierz "Pakiet Kluski" z Money.pl.

Tagi: roman kluska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz