Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc publiczna
05.01.2007 14:49

Państwo może dać do 200 tys. euro

Zwiększenie maksymalnej wysokości pomocy publicznej niepodlegającej zgłoszeniu Komisji Europejskiej oraz włączenie sektora transportu, to najważniejsze zmiany w zakresie wsparcia państwa dla firm.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zwiększenie maksymalnej wysokości pomocy publicznej niepodlegającej zgłoszeniu Komisji Europejskiej oraz włączenie sektora transportu, to najważniejsze zmiany w zakresie wsparcia państwa dla firm. *Zgodnie z zasadą prawa rzymskiego "de minimis non curat lex" (prawo nie troszczy się o drobiazgi), pomoc o niewielkch rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. W 2005 roku jej wartość wyniosła 650,1 mln zł.

Według nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2007 roku, pomoc publiczna w wysokości nie przekraczającej 200 tys. euro przyznana w ciągu 3 lat nie podlega zgłoszeniu Komisji.

Rozporządzenie dotyczy również sektora transportu drogowego – jednak maksymalna wartość pomocy nie może w tym przypadku przekroczyć 100 tys. euro, a wsparcia nie będzie można otrzymać na zakup pojazdów, oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych – dotychczas regulowały to oddzielne przepisy.

Przedsiębiorców czeka też kilka ograniczeń związanych z nowymi przepisami. Przede wszystkim pomocy de minimis nie będzie można łączyć, w ramach jednego projektu, z innymi formami wsparcia, jeśli powodowałoby to przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy, nie będą na nią mogli również liczyć przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej w rozumieniu wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy na ratowanie i restrukturyzację. Zakazane będzie jej udzielanie w ramach tzw. form nieprzejrzystych – takich, w stosunku do których konieczne byłoby przeprowadzenie oceny ryzyka dla obliczenia wartości pomocy.

Tagi: pomoc publiczna, porady, msp, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz