Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa

Płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Idutko, shutterstock.com)

PARP w połowie 2016 r. przeprowadził wśród małych i średnich firm badanie panelowe. Wynika z niego, że z jednej strony przedsiębiorcy mieli dość pesymistyczne nastroje co do oczekiwanej sytuacji w gospodarce. Z drugiej zaś, prawie co drugi z nich planował realizację inwestycji w najbliższych sześciu miesiącach. Najczęściej wskazywali na inwestycje w środki trwałe (66 proc.) i w rozwój nowych produktów lub usług (47 proc.).

- Badanie PARP pokazuje, że co drugi przedsiębiorca planował do końca 2016 r. rozpocząć inwestycje w swojej firmie. Jest to dobra wiadomość i mam nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana także w roku obecnym. Są na to szanse, gdyż nie słabnie skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. odnotowujemy mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Liczymy, że przygotowane przez nas ułatwienia dla przedsiębiorców oraz instrumenty wsparcia, takie jak program Start in Poland, wpłyną na poprawę tych statystyk - podkreśliła cytowana w komunikacie PARP i Ministerstwa Rozwoju wiceszefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz.

Ogólna ocena przedsiębiorczości w Polsce jest dość dobra - wynika z raportu. Większość analizowanych wskaźników wzrasta, szczególnie, jeśli chodzi o wyniki mikro- i małych firm. Liczba przedsiębiorstw działających w Polsce "w ujęciu bezwzględnym" jest wciąż wysoka, choć w odniesieniu do wielkości populacji daje nam ona dopiero 22. miejsce w UE.

Nie słabnie też skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. odnotowuje się mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Rośnie także udział sektora MSP w tworzeniu PKB - do 2012 r. utrzymywała się on między 47,3 a 48,6 proc., a od 2013 r. wynosi 50 proc. - wynika z raportu.

Z publikacji można też wyczytać, że rośnie liczba miejsc pracy w firmach, produktywność przedsiębiorstw oraz nakłady inwestycyjne. Jak podkreślono w raporcie, pomimo odnotowanych wzrostów, "w większości analizowanych wymiarów, przedsiębiorstwa w Polsce osiągają nadal niższe wyniki niż średnio firmy w UE".

Z przedstawionej w raporcie oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności i upadłości przedsiębiorstw wynika, że najbardziej bezpieczne są, jak się okazuje, małe firmy, nieco mniej - średnie, a najmniej - duże.

Według prezes PARP Patrycji Klareckiej dla małych i średnich firm źródłem finansowania inwestycji są przede wszystkim środki własne. To ostrożne podejście do korzystania z kapitału zewnętrznego chroni firmy przed nagłymi zmianami na rynku, ale też powoduje, że część firm z potencjałem do rozwoju, nie wykorzystuje swojej szansy. Jak podkreśliła Klarecka, agencja chce być dla takich firm partnerem w realizacji projektów biznesowych. - Fundusze unijne dla firm mają w części zapełnić lukę finansową na rynku, którą diagnozuje nasze badanie, a także szacunki Polskiego Funduszu Rozwoju - stwierdziła, cytowana w komunikacie, Klarecka.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości "Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opublikowała po raz 19. Obejmuje on przekrojową analizę danych statystycznych GUS, Eurostat, Global Entrepreneurship Monitor, wyniki badań własnych PARP oraz badań zewnętrznych w okresie 2014-2016.

Tagi: parp, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2017

stefanMaleje liczba małych firm które tracą płynność bo po prostu te co utraciły płynność to już ich nie ma. Za to jak skończyły się wyjazdy do Angli bo nie … Czytaj całość

13-02-2017

HmmHmmmm...a PEŁO i Wybitny Docent Ekonomii z tzw.N mówia w tvn co innego..

13-02-2017

WERTMAM WRAZENIE ZE TO WSZYSTKO nieprawda

Rozwiń komentarze (6)