Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa

6
Podziel się:

Płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa
(Idutko, shutterstock.com)
bEIHWIMR

PARP w połowie 2016 r. przeprowadził wśród małych i średnich firm badanie panelowe. Wynika z niego, że z jednej strony przedsiębiorcy mieli dość pesymistyczne nastroje co do oczekiwanej sytuacji w gospodarce. Z drugiej zaś, prawie co drugi z nich planował realizację inwestycji w najbliższych sześciu miesiącach. Najczęściej wskazywali na inwestycje w środki trwałe (66 proc.) i w rozwój nowych produktów lub usług (47 proc.).

- Badanie PARP pokazuje, że co drugi przedsiębiorca planował do końca 2016 r. rozpocząć inwestycje w swojej firmie. Jest to dobra wiadomość i mam nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana także w roku obecnym. Są na to szanse, gdyż nie słabnie skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. odnotowujemy mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Liczymy, że przygotowane przez nas ułatwienia dla przedsiębiorców oraz instrumenty wsparcia, takie jak program Start in Poland, wpłyną na poprawę tych statystyk - podkreśliła cytowana w komunikacie PARP i Ministerstwa Rozwoju wiceszefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz.

Ogólna ocena przedsiębiorczości w Polsce jest dość dobra - wynika z raportu. Większość analizowanych wskaźników wzrasta, szczególnie, jeśli chodzi o wyniki mikro- i małych firm. Liczba przedsiębiorstw działających w Polsce "w ujęciu bezwzględnym" jest wciąż wysoka, choć w odniesieniu do wielkości populacji daje nam ona dopiero 22. miejsce w UE.

bEIHWIMT

Nie słabnie też skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. odnotowuje się mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Rośnie także udział sektora MSP w tworzeniu PKB - do 2012 r. utrzymywała się on między 47,3 a 48,6 proc., a od 2013 r. wynosi 50 proc. - wynika z raportu.

Z publikacji można też wyczytać, że rośnie liczba miejsc pracy w firmach, produktywność przedsiębiorstw oraz nakłady inwestycyjne. Jak podkreślono w raporcie, pomimo odnotowanych wzrostów, "w większości analizowanych wymiarów, przedsiębiorstwa w Polsce osiągają nadal niższe wyniki niż średnio firmy w UE".

Z przedstawionej w raporcie oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności i upadłości przedsiębiorstw wynika, że najbardziej bezpieczne są, jak się okazuje, małe firmy, nieco mniej - średnie, a najmniej - duże.

Według prezes PARP Patrycji Klareckiej dla małych i średnich firm źródłem finansowania inwestycji są przede wszystkim środki własne. To ostrożne podejście do korzystania z kapitału zewnętrznego chroni firmy przed nagłymi zmianami na rynku, ale też powoduje, że część firm z potencjałem do rozwoju, nie wykorzystuje swojej szansy. Jak podkreśliła Klarecka, agencja chce być dla takich firm partnerem w realizacji projektów biznesowych. - Fundusze unijne dla firm mają w części zapełnić lukę finansową na rynku, którą diagnozuje nasze badanie, a także szacunki Polskiego Funduszu Rozwoju - stwierdziła, cytowana w komunikacie, Klarecka.

bEIHWIMZ

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości "Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opublikowała po raz 19. Obejmuje on przekrojową analizę danych statystycznych GUS, Eurostat, Global Entrepreneurship Monitor, wyniki badań własnych PARP oraz badań zewnętrznych w okresie 2014-2016.

bEIHWINu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Kaziu
5 lata temu
Pawlacz automatyczny MasterJuruś to jest innowacja
Adam
5 lata temu
To znowu jakiś kit. Mam małą firmę i mam najgorsze wyniki od lat. Chyba coś mi tu nie gra. Myślę jak dociągnąć do końca miesiąca.
SzymonPL
5 lata temu
"Z przedstawionej w raporcie oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności i upadłości przedsiębiorstw wynika, że najbardziej bezpieczne są, jak się okazuje, małe firmy, nieco mniej - średnie, a najmniej - duże." Czyli w Polsce nie działa zasada: kto się nie rozwija ten ginie? I to raczej ci co się rozwijają giną. Ojej
bEIHWINv
stefan
5 lata temu
Maleje liczba małych firm które tracą płynność bo po prostu te co utraciły płynność to już ich nie ma. Za to jak skończyły się wyjazdy do Angli bo nie ma co jechać za 7 funta na godzine brutto i nie dostać już benefitów. To pełno nawiedzonych zakłada nowe mikrofirmy które zaraz będą tracić płynność.
WERT
5 lata temu
MAM WRAZENIE ZE TO WSZYSTKO nieprawda