Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pieniądze dla firm. Nowy fundusz wesprze innowacyjne rozwiązania

0
Podziel się:

Chcemy powołać Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw; pieniądze dla firm zostaną uruchomione na początku 2016 r. - mówi PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szacuje, że ze wsparcia skorzysta ponad 650 MŚP.

Pieniądze dla firm. Nowy fundusz wesprze innowacyjne rozwiązania
(newseria.pl)

Chcemy powołać Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw; pieniądze dla firm zostaną uruchomione na początku 2016 r. - mówi PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szacuje, że ze wsparcia skorzysta ponad 650 MŚP.

- Ministerstwo Rozwoju przygotowuje kolejny instrument finansowy wspierający polskie firmy, w szczególności małe i średnie. Obecnie w ścisłej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstają założenia Funduszu Gwarancyjnego dla Rozwoju Innowacyjności MŚP. Prace zakończą się jeszcze w tym miesiącu, a środki dla przedsiębiorców zostaną uruchomione już na początku 2016 r. - zapowiedział Kwieciński w rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, duże znaczenie dla resortu rozwoju ma promowanie różnego rodzaju instrumentów finansowych dla małych i średnich firm, w tym dłużnych, kapitałowych i gwarancyjnych. - Mają one wiele zalet, przede wszystkim można je wielokrotnie wykorzystywać. Pozwalają też w dużym stopniu angażować do finansowania projektów kapitał prywatny - zaznaczył wiceminister rozwoju.

Kwieciński wyjaśnił, że oferowana przez fundusz gwarancja będzie formą zabezpieczenia kredytu, na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie określonym w umowie kredytowej. - Daje bankowi udzielającemu kredytu pewność jego spłaty. Dotychczas w programie operacyjnym "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013 nie było takiego instrumentu. Dzięki niemu zwiększy się dostępność do kredytu firm z krótką historią kredytową lub nieposiadających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu - podkreślił. Dodał, że gwarancja będzie udzielana bez prowizji, co - jak ocenił - jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla przedsiębiorców.

Zapowiedział, że na realizację tej inicjatywy zaplanowano ok. 200 mln zł. - Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z oferty funduszu, będą zgłaszać się do jednego z kilkunastu banków współpracujących z BGK. Zakładamy, że z tego instrumentu wsparcia skorzysta ponad 650 przedsiębiorstw, a wartość kredytów objętych gwarancjami BGK wyniesie ponad 300 mln zł - powiedział wiceminister rozwoju.

Wyjaśnił, że środki z Funduszu Gwarancyjnego mają charakter zwrotny i będą mogły być wielokrotnie wykorzystywane. - Dzięki temu liczba wspartych przedsiębiorstw oraz wartość objętych gwarancjami kredytów z pewnością wzrośnie - ocenił.

Fundusz Gwarancyjny dla Rozwoju Innowacyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw to forma pilotażu przed ustanowieniem w programie operacyjnym "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 nowego Funduszu Gwarancyjnego, który pomoże w finansowaniu innowacyjnych projektów i będzie rozszerzeniem oferty programu "de minimis", realizowanego dotychczas przez BGK.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)