Notowania

płace
19.11.2018 10:07

Zarobki w Polsce rosną znowu w tempie ponad 7 procent. Pozytywne zaskoczenie

W średnich i dużych firmach w październiku przeciętna płaca była na poziomie 4921,39 zł brutto - podał właśnie GUS. Skala podwyżek zaskoczyła ekonomistów. W poprzednich miesiącach statystyki zawodziły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LESZEK KOTARBA / EAST NEWS)
Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7,6 proc. To oznacza znacznie większe podwyżki niż odnotowane we wrześniu. Wtedy zarobki rosły w tempie 6,7 proc.

Najnowsze dane GUS na temat wynagrodzeń mocno zaskoczyły ekonomistów. Średnia prognoz zakładała, że będą wyższe o 6,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Widać wyraźny progres, bo dokładnie rok temu średnia płaca wynosiła 4574 zł brutto. Różnica to więc 347 zł. Ostatnio niepokoiło wyhamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Przez trzy miesiące z rzędu spadała. Teraz jednak mocno odbiła do góry, zbliżając się do najlepszego wyniku w tym roku z kwietnia, gdy podwyżki w skali roku sięgały prawie 8 proc.

Oczywiście podawane przez urzędników kwoty wynagrodzeń są w wartościach brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę z 4921 zł zostaje około 3495 zł. Co z resztą pieniędzy? 675 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 382 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 369 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z kalkulatora money.pl.

Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z dobrej sytuacji na rynku. Widać, że w firmach ciągle brakuje rąk do pracy, co pokazują statystyki dotyczące zatrudnienia. W październiku było wyższe o 3,2 proc. niż rok wcześniej.

Ekonomiści wskazują jednak, że kolejne miesiące mogą być nieco trudniejsze ."Zbliżające się sezonowe pogorszenie warunków atmosferycznych, zwłaszcza w sekcji przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz handlu hurtowego będzie ograniczać liczbę ofert pracy w tych sektorach w najbliższych miesiącach" - czytamy w ostatnim raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, pracę ma 6 mln 227,3 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: płace, zarobki, średnie wynagrodzenie, gus, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2018

ddGłównym problemem Polski jest wysokie opodatkowanie pracy. PiS uchwala swoje ustawy w ciągu nocy, a ustawa o zmniejszeniu opodatkowania leży … Czytaj całość

19-11-2018

IGOR😜BLEF dla pisowskiego elektoratu,no chyba że chodzi o zarobki polityków PIS

19-11-2018

firaA,A,A,GUS???????? oni myślą że są w Polsce a to gwiazdozbiór ESCOBAR -PIS

Rozwiń komentarze (208)