Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego budzi obawy u przedsiębiorców

O pozytywnych skutkach reformy przekonanych jest niespełna 10 proc. prowadzących działalność gospodarczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endopack/iStockphoto)

Ponad połowa przedsiębiorców przewiduje, że wydłużenie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym. Niemal tyle samo uważa, że najnowsze plany rządu pogorszą również sytuację absolwentów. O pozytywnych skutkach reformy przekonanych jest niespełna 10 proc. przedsiębiorców - wynika z badania przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma.

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w programie Rzetelna Firma podniesienie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu bezrobocia. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych - zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców (53 proc.) reforma prawa pracy zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia pracowników w wieku przedemerytalnym. Prawie co trzeci pracodawca nie widzi szans na poprawę ich sytuacji, uważając, że rządowe propozycje nic nie zmienią. Korzystne zmiany dla pracowników przewiduje zaledwie 7 proc. przedsiębiorców.

Jak podniesienie wieku emerytalnego wpłynie na gotowość firm do zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym?

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy _ Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego _

_ - Samo wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiąże problemu wysokiego bezrobocia wśród ludzi starszych, zwłaszcza kobiet. Wręcz przeciwnie - pogłębi je. Rząd powinien zatem pomyśleć o pakiecie dodatkowych rozwiązań mających na celu aktywizację zawodową, doszkalanie i stworzenie możliwości przekwalifikowania się dla osób w wieku przedemerytalnym. Inaczej zostaną pozostawione samie sobie _ - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

- _ Ta reforma powinna być także przygotowana z myślą o przedsiębiorcach. Trzeba dać im szansę najlepszego wykorzystania możliwości doświadczonego pracownika _ - dodaje.

Jak wynika z badania Rzetelnej Firmy, sytuacja osób wchodzących na rynek pracy także nie ulegnie poprawie. Zdaniem prawie połowy ankietowanych (48 proc.) podniesienie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudniania absolwentów. Z kolei 35 proc. badanych uważa, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie przełoży się na tworzenie miejsc pracy dla osób rozpoczynających swoja karierę zawodową.

*Jak podniesienie wieku emerytalnego wpłynie na gotowość firm do zatrudniania osób wchodzących na rynek pracy? *

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy _ Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego _

_ - Badanie pokazuje, że przedsiębiorcy postrzegają reformę jako rozwiązanie które uderzy w osoby mające najtrudniejszą sytuację na rynku pracy - zarówno osoby wchodzące na rynek, jak i te w wieku przedemerytalnym _ - komentuje Waldemar Sokołowski.

Badanie _ Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego _ zostało przeprowadzone w marcu 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Czytaj więcej o przedsiębiorcach działających w Polsce
Zmiana wieku emerytalnego nie ma poparcia przedsiębiorców? Prowadzący działalność gospodarczą obawiają się przede wszystkim pogorszenia sytuacji na rynku pracy.
Kryzys w Polsce według przedsiębiorców szybko nie minie Aż 60 proc. małych i średnich przedsiębiorców uważa, że w Polsce mamy kryzys. Większość z nich nie widzi perspektyw na szybką poprawę sytuacji.
Polskie firmy najchętniej wybieraja Money.pl Money.pl jest ulubionym portalem biznesowym polskich przedsiębiorców, znacznie wyprzedzającym konkurencję.
Tagi: podwyższenie wieku emerytalnego, przedsiębiorcy, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz