Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogarsza się sytuacja przedsiębiorców

0
Podziel się:

Pogorszenie nastrojów i spadek zatrudnienia jest przewidywany w przemyśle, budownictwie i handlu.

Pogarsza się sytuacja przedsiębiorców
(PAP/Andrzej Grygiel)
W listopadzie przedsiębiorcy działający w budownictwie, handlu oraz przemyśle przewidują spadek koniunktury w sowich branżach. Równocześnie planują ograniczenie zatrudnienia.

W przemyśle koniunktura się pogorszy

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 22 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS przedsiębiorcy ograniczają bieżący portfel zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się zmniejszenie portfela zamówień i produkcji.

Z badań GUS wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych.

GUS podał, że prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się nieznacznego spadku cen.

Budowlańcom też się pogorszy

Poprawę koniunktury sygnalizuje 24 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14 proc. (w październiku odpowiednio 29 proc. i 9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ - Przedsiębiorstwa odnotowują znacznie wolniejszy od zgłaszanego w październiku wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano- montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są dużo mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu _ - napisano w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

Z badań wynika, że spośród badanych przedsiębiorstw 31 proc. (w listopadzie ub. roku 29 proc.) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą, jednak ich prognozy są gorsze od przewidywań z października br. oraz listopada 2007 r. i wskazują na niewielkie zmniejszenie portfela zamówień na roboty budowlano- montażowe na rynku zagranicznym.

Badania pokazują, że bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana jest mniej korzystnie niż w październiku.

Wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych może być wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem. Planowane jest zmniejszenie dotychczasowego stanu zatrudnienia w budownictwie.

GUS odnotował spadek koniunktury w handlu

Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 22 proc.), jej pogorszenie 18 proc. (w ubiegłym miesiącu 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ - Niewielki wzrost bieżącej sprzedaży utrzymuje się na poziomie z października, jednak w najbliższych miesiącach może nastąpić jej niewielki spadek. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej przedsiębiorstw ulegają pogorszeniu _ - napisał GUS.

Z badań wynika, że przedsiębiorcy planują nieznacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu.

Na najbliższe miesiące planowany jest niewielki spadek zatrudnienia.

przemysł
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)