Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogorszył się wskaźnik koniunktury w handlu

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w handlu wyniósł w IV kwartale minus 4,4 wobec 4,0 w III kwartale tego roku - wynika z badań przeprowadzonych przez IRG SGH.

"Od 1998 r. wskaźnik ten w badanym kwartale przyjmował wartość ujemną. Odnotowany w obecnej edycji badań wskaźnik koniunktury był niższy od wskaźnika osiągniętego w ubiegłym roku (-3,0). Od początku 2003 r. odnotowywaliśmy ożywienie w polskim handlu. Od tego momentu, z każdym kolejnym kwartałem ilość pozytywnych symptomów poprawy koniunktury wzrastała. W IV kwartale 2005 r. odnotowujemy pewne załamanie ożywienia i wzrost ilości ujemnych wskaźników koniunktury w polskim handlu" - napisano w komentarzu.

Według IRG SGH nadal utrzymuje się zróżnicowanie w kondycji przedsiębiorstw handlowych według rodzajów własności.

"W tej edycji badań zdecydowanie najlepsze wyniki, na tle pozostałych form własności, odnotowują przedsiębiorstwa własności zagranicznej lub z przewagą własności zagranicznej oraz spółki własności państwowych osób prawnych" - napisano w komentarzu.

Dla pozostałych form własności odnotowano ujemny wskaźnik koniunktury.

Z badań wynika, że w IV kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające branżach: ryb, wyrobów tytoniowych oraz wyrobów farmaceutycznych, medycznych, kosmetycznych i artykułów toaletowych.

Natomiast w najtrudniejszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe funkcjonujące w branżach: obuwia i wyrobów skórzanych, wyrobów włókienniczych i odzieży oraz książek i materiałów piśmiennych.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)