Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prawie połowa młodych chce założyć własny biznes

Prawie połowa młodych chce założyć własny biznes

Fot. imago stock&people/EASTNEWS

Choć większość Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, to poza pokoleniem Y chęci do założenia firmy są niewielkie - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Podczas gdy na świecie niemal sześć na dziesięć osób chciałoby założyć własną firmę, zaś w skali Unii Europejskiej prawie co druga, to w Polsce takich potencjalnych przedsiębiorców jest tylko 27 proc. Znacznie rzadziej wierzymy też we własne umiejętności biznesowe - tak wynika z tegorocznej, siódmej już edycji Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości, AGER 2016, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jak wynika z raportu, inkubatory przedsiębiorczości są w Polsce potrzebne, gdyż gotowość do sprawdzenia się we własnym biznesie z roku na rok rośnie: obecnie już 41 proc. badanych Polaków nie wyklucza założenia w przyszłości firmy (przed rokiem takich deklaracji było 38 proc.)

Średnią podwyższa młode pokolenie tzw. milenialsów, do 35. roku życia. Wśród nich ten potencjał przedsiębiorczości jest największy; 57 proc. wyobraża sobie start w biznesie, a 43 proc. deklaruje chęć założenia własnej firmy.

Raport przygotowany przez Instytut GfK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego w Monachium i ogłaszany z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (14-20 listopada) jest wynikiem badania, którym objęto reprezentatywną próbę prawie 59 tys. osób z 45 państw świata, w tym ponad tysiąc z Polski.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2016-12-08 14:10
nie ma się co dziwić, przecież własny biznes to naprawdę duży komfort chociaż obowiązków też jest niemało i trzeba być bardzo obowiązkowym, ja ostatnio oczywiście zapomniałem o identyfikatorach dla pracowników i na szybko trzeba było załatwiać bo z rejestracją czasu pracy był problem, w cardon mają fajną drukarnie online więc poszło dużo szybciej niż tradycyjną drogą i można na nich polegać
zus rozwala wszystko
2016-11-16 12:42
W Polsce można mieć tylko biznes w okresie boomu, poza nim firma nie przetrwa, bo zus nie jest zależny od dochodów. Nie ma co sobie tym głowy zawracać, nie żyjemy w wolnym kraju.
firma
2016-11-16 09:56
ci młodzi, którzy chcą założyć własną firme dzisiaj, za 3 lata będą marzyć, żeby jak najszybciej uciec z tego wytapetowanego karami dla firm na każdym kroku szamba
Pokaż wszystkie komentarze (6)