Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy decydują się w Niemczech na własną działalność

0
Podziel się

Nasi rodacy założyli już za Odrą około 100 tys. firm. Oznacza to, że utworzyli trzy razy więcej przedsiębiorstw niż Turcy.

Polacy decydują się w Niemczech na własną działalność
(Pumba1/Dreamstime)
bDYoJMXp

Nasi rodacy założyli już za Odrą około 100 tys. firm. Oznacza to, że utworzyli trzy razy więcej przedsiębiorstw niż Turcy, którzy do niedawna uchodzili za najbardziej przedsiębiorczą mniejszość za Odrą.

Teraz to Polacy zakładają tam pizzerie, restauracje z hiszpańskim czy chińskim jedzeniem, uruchamiają salony fryzjerskie, rejestrują firmy remontowo-budowlane - wynika z danych, jakie _ Dziennik Gazeta Prawna _ uzyskał między innymi z Polskiej Ambasady w Berlinie.

Gazeta zaznacza, że większość z nich płaci podatki i składki na ubezpieczenia społeczne, które czasem są one niższe niż w Polsce. Dodatkowo rząd federalny oraz poszczególne landy tworzą specjalne fundusze zachęcające naszych rodaków do rozwijania przedsiębiorczości. Oferują im szkolenia biznesowe, subwencje oraz tanie pożyczki.

bDYoJMXr

W listopadzie ruszył Instytut Mikrokredytowy dla polskich przedsiębiorców. 80 procent funduszy, z których mogą korzystać biznesmeni, pochodzi ze środków federalnych. Pozostałe 20 proc. to pieniądze z polskich organizacji biznesowych w Niemczech.

Czytaj więcej o emigracji zarobkowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/europejczycy;nie;chca;pracowac;w;niemczech,67,0,881731.html) Nie chcemy pracować w Niemczech Jedynie 24 tysiące obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE, w tym Polski, podjęło w maju pracę w Niemczech w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy - wynika z opublikowanych szacunków Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/praca;w;niemczech;najbardziej;zainteresowane;sa;pielegniarki,168,0,851624.html) Praca w Niemczech. Najwięcej pielęgniarek Z danych polskiego Forum HR wynika, że spośród wszystkich delegowanych tam pracowników blisko połowa to pielęgniarki i opiekunowie. Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści - ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/emigranci;narzekaja;ale;nie;wroca;bo;w;polsce;jeszcze;gorzej,201,0,828873.html) Polacy za granicą też narzekają na ceny Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę.
bDYoJMXS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)