Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy nastawieni przychylnie wobec kapitału zagranicznego

0
Podziel się:

Ponad połowa Polaków uważa, że obecność kapitału zagranicznego jest korzystna dla polskiej gospodarki - wynika z sondażu CBOS. Przeciwną opinię na ten temat wyraża 28 proc. badanych. Wyniki te wskazują, że w porównaniu z 2000 rokiem, wyraźnie wzrósł odsetek badanych, dostrzegających w inwestycjach zagranicznych przede wszystkim korzyści.

Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że obecność kapitału zagranicznego jest korzystna dla polskiej gospodarki - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS. Przeciwną opinię na ten temat wyraża 28 proc. badanych, a co piąty Polak (21 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

Wyniki sondażu wskazują, że w porównaniu z 2000 rokiem, wyraźnie wzrósł odsetek badanych, dostrzegających w inwestycjach zagranicznych przede wszystkim korzyści.

Obecność kapitału zagranicznego w Polsce najlepiej oceniają osoby znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej. Im badani są bardziej zadowoleni z własnych warunków materialnych, tym częściej twierdzą, że obecność ta jest korzystna dla polskiej gospodarki.

Opinie na temat udziału kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce są podzielone. Ponad jedna trzecia respondentów (36 proc.) sądzi, że inwestycji zagranicznych jest zbyt mało; jedna piąta (20 proc.) uważa, iż jest ich zbyt dużo, a mniej więcej co szósty badany (16 proc.) uznaje ich udział za odpowiedni. Zdania na ten temat nie ma 28 proc.

W polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, że kapitał zagraniczny powinien być obecny w polskich przedsiębiorstwach. Większość badanych dopuszcza udział inwestycji zagranicznych we wszystkich wymienionych w badaniu sektorach gospodarki - w bankach, hutach, elektrowniach, w browarach, zakładach chemicznych, kopalniach węgla, a także w zakładach produkujących samochody, odzież i buty oraz sprzęt elektroniczny.

Zwykle pojawia się jednak zastrzeżenie - kapitał ten powinien być tak ograniczony, żeby inwestor zagraniczny nie miał większego pakietu udziałów i nie mógł decydować o losach przedsiębiorstwa.

Badania wskazują, że z najbardziej przychylnym przyjęciem wśród Polaków spotykają się inwestycje zagraniczne w sektorze produkcji dóbr konsumpcyjnych - w zakładach produkujących sprzęt elektroniczny, odzież, buty, a także w browarach i fabrykach samochodów.

Opinie na temat skutków inwestycji zagranicznych dla polskiej gospodarki są ściśle powiązane z sympatiami partyjnymi ankietowanych. Obecność obcego kapitału w największym stopniu aprobują potencjalni wyborcy PO - w tej sprawie są oni niemal jednomyślni. Również sympatycy PiS i SLD w większości dostrzegają w inwestycjach zagranicznych przede wszystkim korzyści.

W elektoratach PSL i LPR poglądy na ten temat są podzielone: pozytywne opinie jedynie nieznacznie przeważają nad negatywnymi. Wśród zwolenników Samoobrony dominuje pogląd, że obecność tego kapitału jest niekorzystna dla polskiej gospodarki.

Sondaż przeprowadzono od 3 do 6 października na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

inwestycje
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)