Notowania

leasing
02.09.2011 09:18

Polski leasing po pierwszym półroczu nie zwalnia tempa

W pierwszym półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

*Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu w pierwszym półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost: 27,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Krajowe firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości ponad 14,5 mld zł, z tego ponad 95 proc. na rynku ruchomości (13,9 mld zł) i niecałe 5 proc. na rynku nieruchomości (643 mln zł). *

Wyniki za sześć miesięcy 2011 r. wskazują na kontynuację, obserwowanego od początku ubiegłego roku, ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Po 23 proc. wzroście wartości sfinansowanych ruchomości w 2010 r., w tym roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 26 proc. po I kwartale oraz 28 proc. po całym półroczu. Choć wzrosty widoczne są w większości segmentów rynkowych, to w okresie od stycznia do czerwca br. głównymi filarami rynku leasingowego były pojazdy ciężkie, przede wszystkim o masie powyżej 3,5 t (+32 proc. r/r) i ciągniki siodłowe (+103 proc.) oraz maszyny i urządzenia (+34 proc.).

Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. - _ Natomiast większa o jedną trzecią wartość sfinansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń w 2011 r. to pochodna wysokiego poziomu produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych i wytwórczych. Konsekwentnie rośnie też segment maszyn rolniczych, w którym obok leasingu sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka _- komentuje Tomasz Sęba, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing.

Wartość rynku nieruchomości po pierwszym półroczu 2011 r. wyniosła 643 mln zł, co oznacza blisko 15 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatnia dynamika segmentu w rzeczywistości została utrzymana za sprawą pierwszych trzech miesięcy tego roku, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 63 proc., w drugim kwartale wartość sfinansowanych nieruchomości spadła bowiem o prawie 40 proc. - _ Wynik w _ _ segmencie nieruchomości to też zasługa rosnącej średniej wartości transakcji w porównaniu z 2010 r _. - dodaje Tomasz Sęba. Ta, w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 5,6 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 4,3 mln zł.

Zgodnie z prognozami ZPL w całym 2011 r. głównymi motorami wzrostu rynku leasingowego nadal pozostaną pojazdy ciężkie - za sprawą wzrostów zamówień przewozowych i potrzeby wymiany taboru na nowszy w związku z podwyższeniem stawek e-myta, oraz maszyny i urządzenia - w związku z dalszą potrzebą rozbudowy parków maszynowych. - _ Rynek leasingu już w 2008 r. zareagował z wyprzedzeniem na nadchodzący kryzys finansowy. Spodziewamy się, że tym razem okaże się barometrem wyraźnego odnowienia inwestycji polskich firm, a wzrost naszej branży będzie dwucyfrowy _- komentuje Tomasz Sęba z BZ WBK Finanse & Leasing.

W pierwszym półroczu 2011 r. Spółki Leasingowe BZ WBK sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte łącznie 744 mln zł. Wypracowany wynik i 19 proc. wzrost daje firmie szóste miejsce wśród polskich firm leasingowych.

Z koeli z danych opublikowanych przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope wynika, że po 2010 r. pod względem dynamiki rok do roku Polska jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy. Wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21 proc., podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5 proc.

Czytaj więcej na temat leasingu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;odliczyc;caly;vat;od;leasingowanego;auta,253,0,886525.html) Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89304.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/slaby;start;leasingu;konsumenckiego,181,0,883637.html) Ten sposób na kupno auta się nie przyjął Ofertę do tej pory przygotowały jedynie pojedyncze firmy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t20708.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;leasing;na;drugim;miejscu;w;europie,51,0,878643.html) Polska na drugim miejscu w Europie Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .
Tagi: leasing, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, zakładam firmę, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz