Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 15 mld euro z budżetu dla firm

0
Podziel się:

Rząd przewiduje udzielenie pomocy publicznej na lata 2005-2010, w wysokości 15,59 mld euro. Jednocześnie chce ją przeznaczać przede wszystkim na małe i średnie przedsiębiorstwa, a nie – jak dotychczas – na pomoc sektorową dla górnictwa i hutnictwa. / ISB /

Rząd przewiduje udzielenie pomocy publicznej na lata 2005-2010, w wysokości 15,59 mld euro. Jednocześnie chce ją przeznaczać przede wszystkim na małe i średnie przedsiębiorstwa, a nie – jak dotychczas – na pomoc sektorową dla górnictwa i hutnictwa.

Dla przypomnienia w 2003 roku wartość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorstwom wyniosła 27,09 mld zł, czyli 3,3% PKB – wobec 1,3% PKB w 2002 roku. 97,7% całości środków została przeznaczona na pomoc sektorową dla górnictwa i hutnictwa.

„Zbyt małą pomoc przeznaczano na rozwój regionalny i działania horyzontalne (pomoc horyzontalna jest udzielana w szczególności na szkolenia, zatrudnienie, ochronę środowiska, badania i rozwój oraz małe i średnie przedsiębiorstwa). Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wymaga zasadniczych zmian w tym zakresie” – podano w komunikacie.

Koncentracja pomocy publicznej na kierunkach prorozwojowych będzie polegała m.in. na wsparciu działań horyzontalnych, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), na wsparciu rozwoju gospodarczego regionów (np. dofinansowywanie nowych inwestycji tworzących miejsca pracy, wspieranie inwestycji realizowanych w SSE) oraz na wygaszaniu procesów restrukturyzacyjnych, podało CIR.

Program kładzie też nacisk na poprawę efektywności udzielanej pomocy. W ramach tego celu dokonywane będą zmiany: instytucjonalne, legislacyjne i organizacyjne.

„Szacuje się, że pomoc publiczna udzielona w latach 2005-2010 wyniesie 15 593 mln euro” – głosi komunikat.

Program ten ma być wykorzystywany przy projektowaniu działań w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007–2013 oraz w trwającej debacie na temat nowej perspektywy finansowej UE na lata 2007–2013 oraz poprawy implementacji Strategii Lizbońskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)