Notowania

pomoc dla firm
23.04.2012 14:10

Pożyczki dla firm. Ministerstwo wybrało fundusze

Ministerstwo Gospodarki rozstrzygnęło konkurs na fundusze, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom poszkodowanym przez powodzie. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać do 50 tys. zł pożyczki. Na razie wybrano fundusze dla 11 województw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

O udzielenie pożyczki może się ubiegać przedsiębiorca, który zatrudnia nie więcej niż 50 pracowników i prowadzi działalność na terenie objętym powodzią. Pożyczki są przeznaczone na usunięcie szkód wyrządzonych przez żywioł.

Ministerstwo Gospodarki rozstrzygnęło konkurs na fundusze, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom poszkodowanym przez powodzie. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać do 50 tys. zł pożyczki. Na razie wybrano fundusze dla 11 województw.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że wybór funduszy pożyczkowych oznacza przejście z udzielania pomocy doraźnej do rozwiązań systemowych. Wyjaśnił, że pożyczki dla poszkodowanych przedsiębiorców były udzielone już po powodzi w 2010 r., jednak zmiana ma polegać na tym, że teraz fundusze będą gotowe, by udzielać firmom wsparcia już następnego dnia po zalaniu.

Pawlak poinformował, że przedsiębiorcom udzielono pożyczek o łącznej wartości przekraczającej 74 mln zł. Jak wyjaśniła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, są to raczej dotacje niż pożyczki - przedsiębiorcom, którzy są ubezpieczeni od następstw klęsk żywiołowych, pożyczki są umarzane w 100 proc., a pozostali spłacają tylko 25 proc. wysokości pożyczki. W efekcie umorzone są już pożyczki o łącznej wartości ok. 62 mln zł.

Wicepremier poinformował, że resort planuje ogłosić konkursy dla pięciu województw, dla których jeszcze nie wybrano funduszy pożyczkowych. Chodzi o województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubuskie. W rozstrzygniętym właśnie konkursie nie wpłynęły dla nich żadne oferty. _ - Oczywiście bardzo byśmy chcieli, żeby nie było powodzi, ale jak już do jakiejś dojdzie, to dobrze by było, żeby towarzystwo było przygotowane _ - powiedział Pawlak.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy w lepszych humorach. Co z podwyżkami? W drugim kwartale roku ma nastąpić niewielka poprawa sytuacji w sektorze przedsiębiorstw.
Zmuszą firmy do zatrudniania kobiet? O tym, jak zwiększyć liczbę kobiet w zarządach spółek, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Tagi: pomoc dla firm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, msp, czołówki, pap, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz