Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
03.09.2018 12:09

Polacy garną się do własnego biznesu. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys. To o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i zarazem najlepszy wynik w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wutzkohphoto, Shutterstock)
W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys.

Jak podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy zaczęli garnąć się do prowadzenia własnego biznesu. 193 tys. zarejestrowanych nowych spółek, spółdzielni i jednoosobowych działalności gospodarczych to absolutny rekord.

Poprzednio największa fala rejestracji nowych firm miała miejsce w pierwszym półroczu 2013 roku. Przyczyny tamtej fali i obecnej są jednak zgoła odmienne.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

W 2013 roku, jak podaje "DGP", sytuacja na rynku pracy była na tyle słaba (dwukrotnie wyższa liczba bezrobotnych, niż obecnie), że ludzie zakładali firmy, by mieć jakąkolwiek szansę na zarobek.

W kolejnych latach, kiedy bezrobocie zaczęło spadać, rejestracji nowych firm było mniej, bo ludzie zamiast iść na swoje, woleli zatrudniać się na dużo pewniejszych niż własna działalność etatach.

Obecnie zaś firmy zakładają nie ci, którzy muszą, a ci, którzy chcą. Popyt wewnętrzny i zagraniczny są ogromne, a ryzyko porażki stosunkowo małe. Do założenia własnego biznesu zachęcają potencjalne zyski, dużo większe niż wypłata, na którą możemy liczyć pracując na etacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, praca w polsce, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2018

Łajdactwo50% socjalu a drugie 50% ludzi ciężko pracuje na ten socjal. Kto niby zakłada te biznesy? Władza chyba bierze dopalacze zamiast je zwalczać.

03-09-2018

hORnETPo roku się zamkną - to dotacje robią taką robotę. Otwiera się setki firm psują rynek starym ugruntowanym, wykorzystują dotację i znikają z rynku … Czytaj całość

07-09-2018

tomekZałożyłem firmę 2 lata temu i sobie chwalę. Jeśli dla kogoś problemem jest zus to niech idzie lepiej na etat bo do biznesu się kompletnie nie nadaje.

Rozwiń komentarze (28)