Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy garną się do własnego biznesu. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

Polacy garną się do własnego biznesu. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys.

W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys. To o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i zarazem najlepszy wynik w historii.

Jak podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy zaczęli garnąć się do prowadzenia własnego biznesu. 193 tys. zarejestrowanych nowych spółek, spółdzielni i jednoosobowych działalności gospodarczych to absolutny rekord.

Czytaj też: Masowy problem w firmach w Polsce. Plaga niekontrolowanych odejść pracowników

Poprzednio największa fala rejestracji nowych firm miała miejsce w pierwszym półroczu 2013 roku. Przyczyny tamtej fali i obecnej są jednak zgoła odmienne.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

W 2013 roku, jak podaje "DGP", sytuacja na rynku pracy była na tyle słaba (dwukrotnie wyższa liczba bezrobotnych, niż obecnie), że ludzie zakładali firmy, by mieć jakąkolwiek szansę na zarobek.

W kolejnych latach, kiedy bezrobocie zaczęło spadać, rejestracji nowych firm było mniej, bo ludzie zamiast iść na swoje, woleli zatrudniać się na dużo pewniejszych niż własna działalność etatach.

Czytaj też: Hindusi chętni do pracy w Polsce. Konsulat nie wyrabia z rozpatrywaniem wniosków

Obecnie zaś firmy zakładają nie ci, którzy muszą, a ci, którzy chcą. Popyt wewnętrzny i zagraniczny są ogromne, a ryzyko porażki stosunkowo małe. Do założenia własnego biznesu zachęcają potencjalne zyski, dużo większe niż wypłata, na którą możemy liczyć pracując na etacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
gorzka prawda
2018-09-24 12:16
Owszem Polacy otwierają nowe firmy i działają ale za granicą. W UK działają tysiące małych firm w przeróżnych branżach. WYOBRAŹCIE SOBIE NIEWYOBRAŻALNE W PL: nie mają ZUSu, nie mają kas fiskalnych i zapasowych kas fiskalnych, nie muszą się rejestrować do VAT przy obrotach rzędu do ok.400K PLN, więc wszystko mają w brutto i łatwiejsze rozliczanie-tylko raz w roku z dochodu a nie wymagań polskiego nie-rządu, podatek płaci się od tego co się zarobi, kwota wolna od podatku to 11850 funtów, NIE MA ŻADNEGO JPK.
A teraz zakładajcie firmę w Bolandii :P
Zakładają ci co są na śmieciówce i muszą się rozliczać i wystawić fakturę za swoje usługi lub dostawy.

BEZ REFORM nie będzie nigdy dobrze w Bolandii!
Jacek
2018-09-13 18:20
dobrze że temat opłaty emisyjnej wciąż się rozwija, dzięki temu w najbliższym czasie w końcu odetchniemy czystym powietrzem !
kar
2018-09-13 16:56
ceny paliwa rosna przez trumpa, ale orlen zaraz wprowadzi wszedzie ladowarki dla aut elektrycznych i bedzie mozna to olac
Pokaż wszystkie komentarze (28)