Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy garną się do własnego biznesu. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

Polacy garną się do własnego biznesu. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys.

W pierwszym półroczu tego roku liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła aż 193 tys. To o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i zarazem najlepszy wynik w historii.

Jak podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy zaczęli garnąć się do prowadzenia własnego biznesu. 193 tys. zarejestrowanych nowych spółek, spółdzielni i jednoosobowych działalności gospodarczych to absolutny rekord.

Czytaj też: Masowy problem w firmach w Polsce. Plaga niekontrolowanych odejść pracowników

Poprzednio największa fala rejestracji nowych firm miała miejsce w pierwszym półroczu 2013 roku. Przyczyny tamtej fali i obecnej są jednak zgoła odmienne.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

W 2013 roku, jak podaje "DGP", sytuacja na rynku pracy była na tyle słaba (dwukrotnie wyższa liczba bezrobotnych, niż obecnie), że ludzie zakładali firmy, by mieć jakąkolwiek szansę na zarobek.

W kolejnych latach, kiedy bezrobocie zaczęło spadać, rejestracji nowych firm było mniej, bo ludzie zamiast iść na swoje, woleli zatrudniać się na dużo pewniejszych niż własna działalność etatach.

Czytaj też: Hindusi chętni do pracy w Polsce. Konsulat nie wyrabia z rozpatrywaniem wniosków

Obecnie zaś firmy zakładają nie ci, którzy muszą, a ci, którzy chcą. Popyt wewnętrzny i zagraniczny są ogromne, a ryzyko porażki stosunkowo małe. Do założenia własnego biznesu zachęcają potencjalne zyski, dużo większe niż wypłata, na którą możemy liczyć pracując na etacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jacek
2018-09-13 18:20
dobrze że temat opłaty emisyjnej wciąż się rozwija, dzięki temu w najbliższym czasie w końcu odetchniemy czystym powietrzem !
kar
2018-09-13 16:56
ceny paliwa rosna przez trumpa, ale orlen zaraz wprowadzi wszedzie ladowarki dla aut elektrycznych i bedzie mozna to olac
Grzegorz
2018-09-12 11:46
Nowe firmy , powstające po pseudo pomocy dla małych przedsiębiorstw Morawieckiego, jak się im skończy preferencyjny ZUS to wrócą na etat , na którym faktycznie pozostają. Bzdura do kwadratu ten artykuł.
Pokaż wszystkie komentarze (27)