Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracownik weekendowy

0
Podziel się:

Od 1 stycznia br. pracodawców obowiązuje znowelizowany Kodeks pracy, dostosowujący polskie prawo do norm Unii Europejskiej. Ustawa wprowadza nowe systemy czasu pracy oraz modyfikuje już istniejące. Wiele regulacji jest korzystnych przede wszystkim dla pracodawców.

bFexWKbp

„Teraz będzie łatwiej obliczyć godziny przepracowane przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Pojawiła się również możliwość skrócenia czasu pracy czy zatrudniania pracownika tylko na weekend, bez obowiązku płacenia dodatku za pracę w niedzielę” – mówi Katarzyna Konieczna, ekspert prawa pracy poradnika „Personel od A do Z. Prawo Pracy”.

W nowym systemie skróconego tygodnia pracy pracownik może wykonywać pracę przez krócej niż 5 dni w tygodniu, ale za to jego dzień pracy wydłuża się do np. 10 lub maksymalnie do 12 godzin. Pozwala to na utrzymanie przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy, a pracownik ma więcej dni wolnych. Okres rozliczeniowy może w tym przypadku wynosić maksymalnie 1 miesiąc.

Pracownik weekendowy, czyli nowy system pracy weekendowej

bFexWKbr

Według nowelizacji pracodawca może zatrudnić pracownika tylko na weekend, czyli piątki, soboty, niedziele i święta przy zachowaniu maksymalnie 12 godzinnej normy czasu pracy oraz przeciętnej 40-godzinnej tygodniowej normy. Jednakże pracodawca w umowie o pracę powinien wykazać wymiar czasu pracy takiego pracownika W tym systemie okres rozliczeniowy również nie może przekraczać jednego miesiąca.

Pracownik, zainteresowany pracą w systemie skróconego tygodnia pracy lub w weekendy powinien złożyć pisemny wniosek, jednak pracodawca nie jest związany tym wnioskiem, czyli może, ale nie musi go uwzględnić. „Wniosek jest jedynie propozycją warunków rokowań, a nie ofertą, jest zaproszeniem do rokowań, otwiera drogę do pogodzenia interesów pracownika i pracodawcy” – wyjaśnia Katarzyna Konieczna, ekspert poradnika „Personel od A do Z. Prawo Pracy”.

Kiedy i jak długi odpoczynek? Pracownikowi, pracującemu w skróconym i weekendowym systemie jak również w innym systemie, przysługuje prawo, do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie oraz 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu.

Według ekspertów nowe, dotąd nieznane w polskim prawie pracy systemy czasu pracy, mogą być korzystne zarówno dla pracodawcy jak i pracowników. Krótszy tydzień pracy, ale za to dłuższy dzień, praca weekendowa to rozwiązania stosowane już w krajach Unii Europejskiej, a teraz także i w Polsce.

bFexWKbS
KOMENTARZE
(0)