Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
31.03.2006 02:59

Prawo nie nadąża

Sądy nie radzą sobie z oszustwami gospodarczymi. Przyczyna tego stanu rzeczy jest zapis prawny, mówiący o tym, że naciągaczom trzeba udowodnić winę umyślną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sądy nie radzą sobie z oszustwami gospodarczymi. Przyczyna tego stanu rzeczy jest zapis prawny, mówiący o tym, że naciągaczom trzeba udowodnić winę umyślną - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik wyjaśnia, że dla wykazania oszustwa trzeba udowodnić przed sądem, że sprawca już w momencie podpisywania umowy chciał wyłudzić pieniądze. W praktyce jest to bardzo trudne.

Sytuacja może się jednak zmienić - czytamy w artykule "Prawo nie nadążą za przekrętami" - lecz trzeba dokonać zmian w prawie karnym.

Dla oszustw przeciw obrotowi gospodarczemu należałoby rozważyć wprowadzenie odpowiedzialności karnej również w przypadku wykazania winy nieumyślnej - uważa profesor Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gazeta Prawna przytacza przykłady nie ukaranych oszustw.

"Na naszych oczach granica między zaradnością, cechą jakże polską, a oszustwem zaciera się" - pisze w komentarzu Andrzej Jankowski.

Tagi: prawo, sądy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, IAR, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz