Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premia
27.07.2011 09:36

Premie na podstawie dokumentacji zastępczej

Nie należy uwzględniać premii uznaniowych i innych składników wynagrodzenia, które przysługiwały warunkowo i wypłacane były w zmiennej wysokości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

Obliczając wysokość wynagrodzenia z dokumentacji innej niż płacowa, należy uwzględnić tylko takie składniki wynagrodzenia, które przysługiwały bezwarunkowo w czasie trwania zatrudnienia jako stałe składniki i zostały w dokumentacji określone, np. wynagrodzenie zasadnicze, stałe dodatki określono kwotowo lub procentowo od znanego kwotowo składnika wynagrodzenia itp.

Przykład


_ Pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracuje u nas przez 15 lat jako sprzedawca. Niestety nie posiadamy dokumentacji finansowej za lata 1988 -1994. Wystawiliśmy zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na podstawie akt osobowych pracownika, tj. umowy o pracę. Z treści umowy wynika, że jest stała kwota miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo w umowie znajduje się wpis, że pracownica, w zależności od wyników sprzedaży, otrzyma premię uznaniową w wysokości 15 proc. od nadwyżki sprzedaży. Jak to należy uwzględnić? _

Ponieważ z dokumentu nie wynika, czy i w jakim okresie pracownica otrzymała taką premię, pracodawca wystawiając zaświadczenie, nie może doliczyć do wynagrodzeń za poszczególne lata wypłaconej premii. Wykaże tylko wysokość wynagrodzenia zasadniczego.

Premie na podstawie dokumentacji zastępczej

Premie oraz inne składniki wynagrodzenia (premie, nagrody, dodatki) mogą być uwzględnione tylko wówczas, gdy zachowana dokumentacja wskazuje niewątpliwie na ich faktyczną wypłatę w określonej wysokości, a ponadto o ile od składników tych istniał obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Nie należy uwzględniać premii uznaniowych i innych składników wynagrodzenia, które przysługiwały warunkowo i wypłacane były w zmiennej wysokości (np. nagroda uzależniona od wykonanych zadań), na które nie ma potwierdzenia, że zostały wypłacone i w jakiej kwocie.

Wynagrodzenie określone stawką godzinową na podstawie dokumentacji zastępczej

Jeśli w dokumentacji zawarte będą dane o wynagrodzeniu pracownika określone stawką godzinową, wynagrodzenie można wyliczyć tylko wówczas, jeśli zachowały się dane dotyczące liczby faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/warto;zadbac;o;najcenniejszych;pracownikow,134,0,653702.html) Warto zadbać o najcenniejszych pracowników Całkowity koszt zastąpienia każdego utraconego pracownika to nawet dwu - lub trzykrotność jego rocznego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t111777.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kodeks;pracy;z;luka;zmuszaja;do;pracy;w;weekendy,215,0,881367.html) Zmuszą do pracy w weekend. Prawo bezsilne Pracodawcy znaleźli lukę w sztywnych przepisach o zatrudnieniu. Ich podwładni wykonują obowiązki także w sobotę i niedzielę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t74934.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/co;jest;uznawane;za;dowod;ksiegowy,106,0,880234.html) Co jest uznawane za dowód księgowy Na początku warto skupić się nad wymogami prawnymi warunkującymi traktowanie dokumentu potwierdzającego zaistniałe zdarzenie gospodarcze.
Tagi: premia, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz