Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Rusza cyfrowa rewolucja. Wniosek do urzędu złożysz przez konto bankowe lub operatora

146
Podziel się:

Wniosek o nowy dowód osobisty, wyrejestrowanie samochodu, założenie firmy – od dziś to wszystko można zrobić bez stania w kolejce do okienka w urzędzie. To dzięki temu, że profil zaufany, czyli nasz cyfrowy podpis, będzie już można założyć również online poprzez system bankowości internetowej. W poniedziałek tę rewolucję zaczął największy polski bank PKO BP, ale w kolejnych tygodniach ma dołączyć 17 kolejnych instytucji, w tym banki i telekomy.

Rusza cyfrowa rewolucja. Wniosek do urzędu złożysz przez konto bankowe lub operatora
(EAST NEWS)

Wniosek o nowy dowód osobisty, wyrejestrowanie samochodu, założenie firmy – od dziś to wszystko można zrobić bez stania w kolejce do okienka w urzędzie. To dzięki temu, że profil zaufany, czyli nasz cyfrowy podpis, będzie można założyć również poprzez system bankowości internetowej. W poniedziałek tę rewolucję zaczął największy polski bank PKO BP. A to dopiero początek, bo do gry wejdą wkrótce inne banki i telekomy.

- PKO BP jest pierwszy, ale podpisaliśmy już umowy z 17 kolejnymi podmiotami, w tym bankami, które już prowadzą teksty bądź czekają na ich rozpoczęcie, żeby wprowadzić do swoich systemów profil zaufany – mówiła podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

- To powinno zupełnie zmienić relacje pomiędzy obywatelami a urzędami – dodał wicepremier Mateusz Morawiecki. I w końcu rzeczywiście ma szansę zmienić Polskę z papierowej na cyfrową.

Rozpoczęcie współpracy administracji z bankami jest tu kluczowe. Urzędnicy, działając do tej pory samodzielnie, nie za bardzo sobie z tym wyzwaniem radzili. - Z 0,5 mln klientów, którzy do tej pory założyli sobie profil zaufany, większość to urzędnicy, zaledwie kilka proc. to obywatele – przyznała minister Streżyńska.

Urzędnicy nie poradzili sobie bez banków

Profil zaufany to nasz cyfrowy podpis, dzięki któremu nie musimy iść do urzędu, żeby załatwić różne sprawy administracyjne, bo możemy to zrobić przez internet, mając konto na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Profil pozwala też korzystać z usług ZUS przez PUE ZUS czy założyć firmę przez internet przez system CEIDG.

Do tej pory problem polegał jednak na tym, że owszem, konto na ePUAP można było założyć bez wychodzenia z domu, ale żeby móc w pełni z niego korzystać, i tak trzeba było... pójść osobiście do urzędu. Było to konieczne, żeby urzędnicy, wydając nam profil zaufany, mogli zweryfikować naszą tożsamość. Innego wyjścia nie było.

Przez to profil zaufany nie uwiódł Polaków, założyło go tylko kilkaset tysięcy osób, reszta dalej stała w kolejce przy okienku. Urzędnicy jednak dostrzegli szansę na rewolucję we współpracy z bankami. Tylko one bowiem mogą sprawić, że tożsamość klienta zostanie zweryfikowana zdalnie przez internet, bo mają już zweryfikowane dane milionów Polaków, którzy korzystają z bankowości internetowej. Takich osób dziś jest ok. 13 mln. Dla porównania, konta w ePUAP z profilem zaufanym założyło dotąd tyko 568 tys. Polaków

PKO BP pierwszy, za nim pozostałe banki i telekomy

Najwięcej klientów z dostępem do bankowości internetowej ma PKO BP – jak wynika zdanych serwisu prnews, to już 7,9 mln osób. I to właśnie PKO BP rozpoczyna właśnie cyfrową rewolucję wspólnie z rządem.

3,6 mln klientów z dostępem do serwisu transakcyjnego online ma mBank, a po ok. 3 mln ING Bank Śląski, Pekao i BZ WBK – to czołówka. Który z banków jako kolejny umożliwi u siebie zakładanie profilu zaufanego bez wychodzenia z domu? Tego na razie nie wiemy, ale minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewnia, że w ślad za największym bankiem z udziałem Skarbu Państwa w ciągu kilku tygodni pójdą kolejne.

Co więcej, urzędnicy nie ignorują również siły telekomów. Najwięksi operatorzy w kraju - Orange, Play, Plus i T-Mobile - mają wspólnie około 30 mln aktywnych kart SIM postpaid, a to kolejne miliony Polaków, którzy będą mogli za pośrednictwem serwisu online swojego operatora założyć profil zaufany i korzystać w pełni z ePUAP.

ePUAP dziurawy, będzie nowy gov.pl

Ale to nie o ePUAP tu chodzi, a o to, żeby wkrótce obywatel mógł załatwić przez internet wszystkie sprawy na poziomie administracji państwowej i samorządowej, nie ruszając się z kanapy. Na to platforma ePUAP w dalszym ciągu nie pozwala. Minister Streżyńska sama krytykuje ten system.

- Po ośmiu latach odziedziczyliśmy rozproszone systemy administracji, a do tego dochodzi jeszcze administracja samorządowa. Mamy za dużo różnych systemów, dlatego pracujemy nad tym, żeby je zintegrować, stworzyć wspólny portal administracji państwowej, który w połowie przyszłego roku będzie nie tylko spójnie informował obywateli i umożliwiał im załatwienie swoich urzędowych spraw – mówiła minister Streżyńska podczas konferencji. Portal ma już nawet roboczą nazwę: gov.pl.

Minister Streżyńska zapowiada również przegląd prawa, które być może w niektórych sytuacjach niepotrzebnie nakłada na obywateli jakieś obowiązki, które zmuszają ich do wizyty w urzędzie.

Tymczasem trwają prace nad wprowadzeniem elektronicznego dowodu osobistego. - Za pół roku przedstawimy nowe rozwiązania dla wirtualnego urzędu czynnego 24/7, chodzi m.in. mobilne dokumenty. To wszystko jest w trakcie opracowywania – zadeklarowała w poniedziałek pani minister.

500+ przetarło szlaki

Po raz pierwszy na tak szeroką skalę urzędnicy weszli w mariaż z bankami przy okazji uruchomienia programu Rodzina 500+. Dzięki tej współpracy Polacy, którzy mieli dostęp do bankowości elektronicznej, właściwie we wszystkich bankach mogli złożyć wniosek o wypłatę świadczenia online.

Efekt? 95 proc. wniosków o świadczenie zostało złożonych właśnie za pośrednictwem systemów bankowych, a nie państwowych kanałów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
AOLKA
6 lat temu
[QUOTE] W poniedziałek tę rewolucję zaczął największy polski bank PKO BP. [/QUOTE] co za bzdury ??? PKO BP zaczął to klika tygodni temu - jeszcze w październiku
het
6 lat temu
a wydanie dowodu rejestracyjnego tez powinno być przez internet. Miejsca na badania techniczne jest na kilka lat i trzeba stać w kolejkach nie wiadomo po co? Skończył się druk wysyłać obywatelowi od razu następny. Urzędników zwolnić o połowę. Inaczej sami z tych informatycznych rewolucji zrobią gehennę papierkową. Urzędnik sam sobie wymyśla robotę.Były takie doświadczenia robione. W ciągu 3 m-c nieistniejące biuro wewnętrznie wytworzyło szereg druków, książek kontroli i innych pism do użytku. Remedium na biurokrację polega na osunięciu urzędnika żadne inne zmiany nie przynoszą rezultatu. Czyli informatyzacja - TAK ale przy zmniejszeniu liczby urzędników.
Zygmunt
6 lat temu
Chcesz mieć ePodpis zapisz się do banku. O, takiego wała panowie z PiS.
Prick
6 lat temu
no to teraz będą handlować danymi :) Chcieliście PiS i teraz się zacznie inwigilacja na maxa jakiej nawet w Rosji nie ma :) Gratulacje !!!
bla
6 lat temu
Stanowczo za dużo ich w tych urzędach!!! Może w końcu skończy sie kumoterstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona