Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy alarmują: Rosną zatory płatnicze

0
Podziel się:

Problemy z płatnościami dotknęły nawet 80 proc średnich firm.

Przedsiębiorcy alarmują: Rosną zatory płatnicze
(PAP/Darek Delmanowicz)
bECKKjCd

W odczuciu przedsiębiorców w ciągu ostatnich 4 miesięcy znacząco spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się, że kryzys może spowodować spadek zdolności ich kontrahentów do wywiązywania się z zobowiązań, wynika z z badań BIK i BIG Info Monitor.

_ - Poziom poczucia bezpieczeństwa spadł we wszystkich grupach przedsiębiorców. Najgorsze nastroje panują wśród dostawców usług finansowych, najlepsze - wśród dostawców usług masowych _ - podano w komunikacie.

bECKKjCf

Przedsiębiorcy deklarują, że największy wpływ na sytuację firmy miało osłabienie złotego i tempa wzrostu PKB oraz spadek cen ropy. Aby ograniczyć skutki kryzysu finansowego, firmy planują w najbliższym czasie ograniczenie wydatków, planów rozwoju i redukcje zatrudnienia. Jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest również wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań.

Raport Money.pl
*Waluty szybko nie stanieją * Z prognoz wynika, że to nie koniec okresu słabości naszej waluty. Na poprawę trzeba będzie jeszcze kilka miesięcy poczekać. zobacz raport Money.pl

Z przeprowadzonych badań wynika, że 68 proc przedsiębiorców ogółem już odczuwa lub jest przekonana, że wkrótce odczuje skutki kryzysu. Natomiast wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek rośnie już do 80 proc.

Dwie trzecie firm chce ograniczać skutki kryzysu przez cięcie wydatków, a jedna trzecia planuje ograniczyć plany rozwoju. Podobny odsetek firm zamierza ograniczać zatrudnienie, choć wśród firm średnich jest to aż 47 proc badanych. Tylko 1 proc przedsiębiorców planuje zamknięcie firmy.

bECKKjCl
Raport Money.pl
*Miliony ludzi na bruk * Miliony osób na świecie stracą prace przez kryzys finansowy. Najnowsze badania i analiza Money.pl pokazują, że przybywa pracodawców decydujących się na drastyczne redukcje załogi. zobacz raport Money.pl

Głównym miejscem cięcia wydatków będą reklama i marketing oraz ograniczenie premii, bonusów i prowizji dla pracowników. Deklaruje to średnio połowa firm.

Największym problemem, przed którym mogą stanąć przedsiębiorcy w dobie kryzysu, są nieregulowane w terminie należności.

_ Zaledwie 23 proc przedsiębiorców nie spotkało się z sytuacją, by kontrahent nie uregulował zobowiązania wobec jego firmy. Pozostałe 77 proc przedsiębiorców miało do czynienia z tym problemem. Ponad połowa (57 proc) ankietowanych przedsiębiorców uważa problemy związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań za uciążliwe albo bardzo uciążliwe w prowadzeniu firmy _ - czytamy w komunikacie.

bECKKjCm

Kwartalną ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców przeprowadził Instytut Pentor.

bECKKjCG
wiadomości
waluty
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)