Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy inwestują nadal niechętnie

0
Podziel się:

W III kw. wyraźnie się poprawiły nastroje przedsiębiorców - wynika z badania NBP. Jeszcze lepszej sytuacji należy się spodziewać w IV kw. Niestety dobra koniunktura przedsiębiorstw nadal nie przekłada się na wzrost inwestycji.

"W świetle wyników szybkiego monitoringu NBP, badań ankietowych prowadzonych przez inne ośrodki badawcze oraz danych makroekonomicznych statystyki publicznej, wykorzystanych przy konstruowaniu wskaźników koniunktury można sformułować następujące wnioski: Pod koniec III kw. br. odnotowano dość wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, która sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury z możliwością dalszej jej poprawy w IV kw" - podał NBP w środę.

"Wśród wskaźników cząstkowych, które sygnalizują poprawę sytuacji respondentów znalazły się m.in.: lepsze oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań wobec banków, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań pozabankowych, poprawa ocen płynności, wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych. Do grupy wskaźników, które odzwierciedlają wzrost optymizmu przedsiębiorców co do najbliższej przyszłości należą: lepsze niż w poprzednim kwartale prognozy popytu, a także poprawa prognoz nowych zamówień, produkcji oraz eksportu" - podał NBP.

"Wśród czynników, które mogą działać niekorzystnie na rozwój sektora przedsiębiorstw należy wymienić oceniany przez eksporterów jako niekorzystny i trudno przewidywalny kurs złotego wobec walut obcych oraz wysokie ceny paliw" - napisał NBP.

"W IV kw. ankietowane przedsiębiorstwa spodziewają się zwiększonego popytu na produkowane wyroby. W opinii badanych poprawa ta nosi jednak więcej cech sezonowego ożywienia niż trwałej poprawy. Ożywienie oczekiwane jest przede wszystkim przez przedsiębiorstwa produkujące dobra konsumpcyjne i zaopatrzeniowe, przy pewnym wyhamowaniu dynamiki wzrostu w firmach oferujących dobra inwestycyjne. Trwałe oznaki poprawy, mimo pewnego sezonowego spowolnienia, widoczne są natomiast w sekcji +Budownictwo+. Na uwagę zasługuje również silny wzrost popytu zgłaszany przez jednostki publiczne oraz firmy zorientowane wyłącznie na rynek krajowy - w obu przypadkach optymizm prognoz osiągnął obecnie swoje historyczne maksimum" - podał NBP.

"Pod koniec III kw. deklarowane przez respondentów oceny własnej sytuacji ekonomicznej były najlepsze w całej historii badań ankietowych. Poprawę zanotowali zwłaszcza importerzy, a także sektor publiczny oraz firmy budowlane" - napisał NBP.

Poprawa nastrojów nie przekłada się natomiast na skłonność do inwestowania:

"Poprawa sytuacji przedsiębiorstw nie przekłada się na zwiększoną skłonność do rozpoczynania nowych inwestycji. Trzeba jednak zauważyć, że osłabienie aktywności inwestycyjnej jest typowe dla tego okresu - w IV kw. rzadziej niż w innych kwartałach przedsiębiorstwa decydują się na rozpoczęcie nowych projektów inwestycyjnych (w IV kw. 2004 r. aktywność inwestycyjna próby była na zbliżonym poziomie). Nie widać także zagrożeń dla kontynuowania inwestycji już rozpoczętych - w IV kw. po raz pierwszy w historii badań żadne z ankietowanych przedsiębiorstw nie planuje zaniechania realizacji rozpoczętych projektów inwestycyjnych".

Zdaniem Piotra Boguszewskiego, wicedyrektora Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych w NBP z raportu wynika zdecydowanie pozytywny obraz koniunktury.

"Z raportu wynika pozytywny obraz koniunktury i sposobu jej postrzegania przez badane przedsiębiorstwa. Minął okres wahania sektora przedsiębiorstw co do tego, jak oceniać sytuację w tym roku. Wydaje się, że dobra ocena klimatu koniunktury powróciła. Warto też zwrócić uwagę na dane dotyczące inwestycji. Jeśli chodzi o tak zwane inwestycje kontynuowane, to sytuacja jest bardzo dobra - historycznie najlepsza - firmy mają wysoką skłonność do kontynuacji podjętych przedsięwzięć. Jest natomiast kwestia nowych inwestycji, które sprawiają wrażenie pewnego pogorszenia się w stosunku do oczekiwań przedsiębiorstw" - powiedział Boguszewski.

"Należy jednak zaznaczyć, że wykazywana aktywność jest cały czas wysoka oraz że wśród przyczyn tego pogorszenia często wskazywane są kwestie związane z dopływem funduszy zewnętrznych, funduszy unijnych. Mamy więc do czynienia z wstrzymaniem inwestycji, a nie rezygnacją z nich" - dodał.

"W świetle wyników raportu eksport wygląda solidnie. Wprawdzie firmy skarżą się na problemy związane z kursem, ale perspektywy eksportu, aktywność eksportową, itp., należy ocenić pozytywnie" - powiedział Boguszewski.

firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)