Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy wybrali największe absurdy prawne

0
Podziel się:

Najczęściej wskazywali na opodatkowanie imprez firmowych oraz na ograniczenia w odliczaniu podatku od paliwa dla aut firmowych.

Przedsiębiorcy wybrali największe absurdy prawne
(endopack/iStockphoto)
bEDQzTZx

Konieczność odprowadzenia VAT-u nawet gdy kontrahent nie zapłaci za towar lub usługę, brak możliwości odpisania tego podatku od paliwa dla samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej, czy zapłaty podatku od imprezy firmowej, nawet gdy pracownik nie brał w niej udziału - to najbardziej niedorzeczne regulacje prawne wskazane przez przedsiębiorców biorących udział w programie Rzetelna Firma.

Jak wynika z badania _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _, przedsiębiorcy z nieracjonalnymi przepisami prawnymi mają najczęściej do czynienia podczas realizacji powinności podatkowych, obowiązków z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych czy uzyskiwaniu zezwoleń, koncesji. Co ciekawe, uczestnicy programu Rzetelna Firma, zapytani o przykłady niedorzecznych przepisów, najczęściej wskazywali te z obszaru prawa podatkowego.

bEDQzTZz

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”

_ - Firmy od dłuższego czasu sygnalizują liczne błędy w polskim prawie, które ograniczają swobodę ich działania. Jak się okazuje, prawo podatkowe, a zwłaszcza kwestie związane z podatkiem VAT, szczególnie komplikują życie przedsiębiorców. Dlatego ustawodawca powinien zastanowić się nad sensownością dalszego funkcjonowania najczęściej krytykowanych regulacji _ - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jednym z trzech najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców absurdów prawnych jest przepis nakazujący pracownikowi odprowadzenie podatku od firmowej imprezy integracyjnej. Urzędy skarbowe traktują uczestnictwo w takiej imprezie jako płatne świadczenie na rzecz pracownika, od którego musi on odprowadzić PIT, niezależnie od tego ile zjadł, wypił i czy w ogóle uczestniczył w spotkaniu. Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć naliczania PIT-u, wykorzystują luki w prawie i przekształcają imprezy oraz wyjazdy integracyjne w spotkania o charakterze edukacyjnym. Udział pracowników w szkoleniu nie jest bowiem obłożony podatkiem.

Zdaniem przedsiębiorców uczestniczących w badaniu Rzetelnej Firmy, niedorzeczne zapisy dotyczą też regulacji ograniczających do samochodów ciężarowych możliwość odliczania VAT-u za paliwo.
W wielu małych i średnich przedsiębiorstwach do świadczenia usług związanych z działalnością firmy wykorzystywane są samochody osobowe, również te z homologacją ciężarową. W przypadku zakupu paliwa, oleju napędowego lub gazu przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, niezależnie czy jest to zwykły samochód osobowy, czy tzw. samochód z kratką.

bEDQzTZF

Jednak przepisem, który według ankietowanych przedsiębiorców szczególnie uderza w rzetelność
i wiarygodność w biznesie, jest wymóg odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę. W założeniu rozwiązanie to zapewnia stałe zasilanie budżetu państwa, jednak może powodować trudności płatnicze firmy, która boryka się
z wyegzekwowaniem od opieszałego partnera biznesowego należnych jej pieniędzy.

_ - Takie prawo nie jest przychylnie przyjmowane przez przedsiębiorców, bo ich zdaniem sprzyja nieetycznym zachowaniom w biznesie. Uczciwa firma musi z własnej kieszeni płacić za nierzetelność swojego partnera biznesowego. Utrudnia to utrzymanie płynności finansowej, co szczególnie może być bolesne dla mniejszych, rodzinnych firm. Dlatego tak ważne dla przedsiębiorców jest staranne weryfikowanie potencjalnych partnerów biznesowych _- uważa mówi Waldemar Sokołowski.

Badanie _ Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw _ pokazuje, że:

  • przedsiębiorcy najczęściej na kuriozalne regulacje natrafiają w prawie podatkowym;
  • najczęściej wskazywanymi absurdami prawnymi jest opodatkowanie imprez firmowych, ograniczenie w odliczaniu podatku od paliwa dla samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz konieczność odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę.
bEDQzTZG

Badanie _ _zostało przeprowadzone
w lutym 2012 roku na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 tys. firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Informacja o przytoczonych przepisach:

  • podatek od imprezy firmowej - podstawa prawna: art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku - tekst ujednolicony (Dz. U. z 2010 nr 51 poz. 307)
  • odprowadzenie podatku VAT niezależnie o tego, czy kontrahent zapłacił - na podstawie tzw. przychodu należnego - podstawa prawna: art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku – tekst ujednolicony (Dz. U. z 2011 nr 74 poz. 397)
  • brak możliwości odliczenia podatku VAT za paliwo do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej - podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 nr 177 poz. 1054); art. 3 ust. 1 w zw. z art. 4 ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. z 2011 nr 102 poz. 585)
Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
Jak przygotować dobry biznesplan? Plan biznesowy to specyficzne narzędzie wykorzystywane przy ocenie opłacalności przedsięwzięć gospodarczych, które zawiera kompleksowy spis celów oraz zadań, jakie stawia się przed daną firmą oraz jej właścicielem.
Co może przedsiębiorca w trakcie kontroli PIP Kontrolowany przedsiębiorca może zgłosić w terminie 7 dni zastrzeżenia dotyczące ustaleń zawartych w protokole sporządzonym przez inspektora.
Plusy i minusy łączenia etatu z działalnością gospodarczą Samozatrudnienie umożliwia wybór formy opodatkowania czy skorzystanie z preferencji przy opłacaniu składek ZUS. Musimy się jednak brać pod uwagę liczne ograniczenia.
bEDQzUaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)