Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rejestracja firmy w ZUS. Na co uważać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę gdy chcesz założyć firmę i zgłosić ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

Nie popełniaj typowych błędów początkujących.Tu dowiesz się, jaki wpływ na wysokość składek ZUS ma data rejestracji firmy. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy chcesz założyć firmę i zgłosić ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Teoretycznie do założenia firmy wystarczy jedno okienko. W praktyce jednak przedsiębiorcy, którzy chcą zgłosić do ubezpieczenia siebie lub członków rodziny, muszą i tak pójść do ZUS.

Tu pobierzesz druk ZUS ZUA
– _ Wizyta jest konieczna, ponieważ my nie mamy danych dotyczących tego, czy ktoś ma _ zwykłą _ składkę, czy preferencyjną albo czy chce także ubezpieczyć na przykład żonę lub _ _ dzieci _– tłumaczy Iwona Kowalska, rzecznik prasowy wrocławskiego ZUS-u. – _ Przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności, ale bardzo często tego nie robi, bo o tym nie pamięta albo po prostu nie wie. _Zgłoszenie rodziny do ubezpieczenia następuje po złożeniu druku ZUS ZUA. Jeśli przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną, to wypełnia formularz ZUS ZZA.

**Płać niższe składki ZUS dłużej**

Początek miesiąca to nie jest najlepszy moment na zakładanie działalności. Najlepiej, z punktu widzenia przedsiębiorcy, wystartować z własnym biznesem dzień później. Dlaczego? Żeby zaoszczędzić na składkach. Początkujący właściciele firm przez pierwsze miesiące odprowadzają składki na preferencyjnych warunkach (płacą tak zwany _ mały ZUS _). Dla aktualnych składek jest to oszczędność w sumie ponad 600 złotych miesięcznie (431,18 zamiast 1042,46 zł - poszczególne kwoty poznasz dzięki wskaźnikom na msp.money.pl).

– _ Prawo do płacenia tzw. _ małego ZUS-u _ przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają pierwszą działalność gospodarczą lub dla tych, którzy nie prowadzili firmy w okresie 60 poprzedzających miesięcy _ – tłumaczy Iwona Kowalska. – _ Preferencyjna stawka obowiązuje przez pierwsze pełne 24 miesiące działalności _. Słowo-klucz to w tym wypadku _ pełne _. Jeśli założysz firmę 1 września 2014, to pierwszy _ duży ZUS _ zapłacisz w październiku 2016. Natomiast wystarczy poczekać jeden dzień, aby niższe składki płacić miesiąc dłużej. W przypadku rozpoczęcia działalności 2 września 2014 normalną stawkę odprowadzisz dopiero w listopadzie 2016.

**Mały ZUS się skończył. Co dalej?**

Przedsiębiorcy tak przyzwyczajają się do płacenia _ małego ZUS-u _, że wraz z zakończeniem preferencyjnego okresu zapominają, że muszą nie tylko płacić więcej, ale również złożyć stosowne dokumenty. W ciągu 7 dni od utraty prawa do _ małego ZUS-u _ (do 7. dnia 25. pełnego miesiąca od rozpoczęcia działalności – gdy firma została założona 2 września 2014 tym dniem jest 7 listopada 2016) przedsiębiorca powinien pójść do oddziału i złożyć odpowiednie dokumenty.

Do pobrania: druk ZUS ZZA; druk ZUS ZWUANajpierw musi wypełnić druk ZWUA, który wyrejestrowuje go z ubezpieczeń. Następnie, tego samego dnia, rejestruje się ponownie przy pomocy druku ZUA (jeśli podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu) lub ZZA (jeśli podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Za pierwszy miesiąc opłacania _ dużego ZUS-u _ przedsiębiorca oblicza nową wysokość składek, które umieszcza na deklaracji DRA i składa do 10. dnia kolejnego miesiąca. Tej papierkowej roboty można uniknąć, jeśli korzysta się z usług biura rachunkowego. Po upoważnieniu od przedsiębiorcy obowiązek ten spadnie wtedy właśnie na przedstawiciela biura.

Czytaj więcej w Money.pl
Część deklaracji zostania w OFE jest nieważna W tej chwili Zakład prowadzi ponad 6 tysięcy postępowań wyjaśniających w tej sprawie.
Aż 55 mld zł nieściągniętych składek ZUS Brak pełnej wiedzy o zadłużeniu płatników, opóźnienia w egzekucjach, nierówne traktowanie podmiotów - takie nieprawidłowości NIK wytknął ZUS.
Tagi: założenie firmy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz