Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowa liczba ofert pracy w sieci. Jeśli podwyżka, to tylko teraz

Rekordowa liczba ofert pracy w sieci. Jeśli podwyżka, to tylko teraz

Pracodawcy są bardziej otwarci na negocjacje płacowe. Fot. Geoff Robinson Photography/REX
Pracodawcy są bardziej otwarci na negocjacje płacowe.

W tym roku padł nowy rekord liczby ofert pracy dostępnych w internecie. Według danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”, w pierwszym kwartale ich liczba sięgnęła 590 tys. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.

Największy wybór mają mieszkańcy Mazowsza i Dolnego Śląska, co widać po danych portalu Pracuj.pl. Od początku roku opublikowano tam 146 tys. anonsów – większość dla specjalistów i menadżerów średniego szczebla.

Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników są specjaliści ds. sprzedaży i informatycy.

To dobry czas na rozmowę o podwyżce – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że utrata doświadczonego pracownika może ich kosztować dużo więcej niż zwiększenie jego wynagrodzenia. Są więc bardziej otwarci na negocjacje płacowe.

Pracodawcy już w każdym badaniu na czele kluczowych zadań wymieniają pozyskanie i zatrzymanie pracowników o kluczowych umiejętnościach.

Według danych GUS w marcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 6,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to wyraźnie przyspieszenie w porównaniu z 2017 r., gdy w tym samym roku GUS raportował 4,5 proc. wzrost przeciętnych płac.

Eksperci radzą, by przed rozmową o wynagrodzeniu, sprawdzić jakie są stawki rynkowe. Można to zrobić, przeglądając raporty płacowe dostępne w sieci, w tym wyniki badań firmy Sedlac&Sedlac albo na bieżąco uaktualnianie dane na portalach: Pracuj.pl czy Kariera.pl. Są tam dostępne od ręki średnie stawki w regionach i w branżach , a można też uzyskać dane dla konkretnego stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Czytaj także
Polecane galerie
turbo
2018-05-17 00:31
widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami
aaa
2018-04-30 09:08
Otworzyć rynek pracy dla Majów i Azteków.
ZK590
2018-04-29 16:18
skoro mamy takie rekordy to o ILE zwiększyło się zatrudnienie, o ILE wzrosły wpływy do ZUS i US ?
Pokaż wszystkie komentarze (25)