Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowa liczba ofert pracy w sieci. Jeśli podwyżka, to tylko teraz

Rekordowa liczba ofert pracy w sieci. Jeśli podwyżka, to tylko teraz

Pracodawcy są bardziej otwarci na negocjacje płacowe. Fot. Geoff Robinson Photography/REX
Pracodawcy są bardziej otwarci na negocjacje płacowe.

W tym roku padł nowy rekord liczby ofert pracy dostępnych w internecie. Według danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”, w pierwszym kwartale ich liczba sięgnęła 590 tys. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.

Największy wybór mają mieszkańcy Mazowsza i Dolnego Śląska, co widać po danych portalu Pracuj.pl. Od początku roku opublikowano tam 146 tys. anonsów – większość dla specjalistów i menadżerów średniego szczebla.

Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników są specjaliści ds. sprzedaży i informatycy.

To dobry czas na rozmowę o podwyżce – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że utrata doświadczonego pracownika może ich kosztować dużo więcej niż zwiększenie jego wynagrodzenia. Są więc bardziej otwarci na negocjacje płacowe.

Pracodawcy już w każdym badaniu na czele kluczowych zadań wymieniają pozyskanie i zatrzymanie pracowników o kluczowych umiejętnościach.

Według danych GUS w marcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 6,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to wyraźnie przyspieszenie w porównaniu z 2017 r., gdy w tym samym roku GUS raportował 4,5 proc. wzrost przeciętnych płac.

Eksperci radzą, by przed rozmową o wynagrodzeniu, sprawdzić jakie są stawki rynkowe. Można to zrobić, przeglądając raporty płacowe dostępne w sieci, w tym wyniki badań firmy Sedlac&Sedlac albo na bieżąco uaktualnianie dane na portalach: Pracuj.pl czy Kariera.pl. Są tam dostępne od ręki średnie stawki w regionach i w branżach , a można też uzyskać dane dla konkretnego stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Czytaj także
Polecane galerie
damian876876
2018-06-13 10:54
Ostatnio zdecydowanie jest więcej pracy w internecie, ale też mi samemu jako studentowi często ciężko jest dostosować się do warunków pracodowaców. Pełny etat na studiach dziennych to rzecz niemożliwa, ale na szczęście jest spory wybór pracy dorywczej. Ja na przykład jakiś czas temu korzystałem z epanel. Wypełnianie ankiet, ale całkiem spoko kasa. Przynajmniej jak na potrzebny studenta.
turbo
2018-05-17 00:31
widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami
aaa
2018-04-30 09:08
Otworzyć rynek pracy dla Majów i Azteków.
Pokaż wszystkie komentarze (26)