Notowania

kryzys w polsce
02.01.2012 07:31

Rekordowa liczba bankructw

Całą statystykę psuje branża budowlana. Jej płynność spadła, mimo inwestycji związanych z Euro 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

W 2011 roku upadło 723 firmy - najwięcej od 3 lat. Raport firmy Coface Poland upatruje przyczyn w wahaniach kursu złotego połączonych z rosnącymi inflacją oraz cenami podstawowych surowców i artykułów.

Do tak złego wyniku przyczyniły się kłopoty branży budowlanej. Jej płynność spadła, mimo inwestycji związanych z Euro 2012 oraz dofinansowania projektów infrastrukturalnych przez Unię Europejską - czytamy w raporcie sporządzonym dla Dziennika Gazety Prawnej. Nasilała się bowiem walka na ceny i wiele firm podpisało umowy na warunkach nie gwarantujących pokrycia kosztów.

Gazeta pisze, że nieciekawie jest też w branży handlowej. Klienci szukają coraz tańszych produktów, a w ich poszukiwaniu uciekają z supermarketów i osiedlowych sklepów do dyskontów i hipermarketów. Sprzedawcy chcąc utrzymać obroty zbijają ceny za wszelką cenę i przerzucają koszty na producentów.

Niektórym branżom udało się wyjść z kłopotów finansowych i osiągnąć stabilizację. Tak jest w meblarstwie i metalurgii. - dodaje gazeta.

Czytaj więcej o kondycji polskich firm
655 firm zbankrutowało. Gorzej nie będzie? W ubiegłym roku częściej niż w 2009 r. upadłość ogłaszały małe firmy.
Polskie firmy wykorzystują kryzys. Jest sposób Kryzys jest dobrą okazją dla silnych przedsiębiorców na ekspansję i udział w podziale zagranicznych rynków.
Trzy czwarte bankructw dotyczy tych firm 74 proc. upadłości dotyczy małych przedsiębiorstw, 15 proc. firm średniej wielkości.
"Nie jesteśmy już zieloną wyspą Europy" Duże przedsiębiorstwa szykują się na kryzys w strefie euro i wstrzymują inwestycje. Eksperci: _ To oznacza mniej nowych miejsc pracy _.
Tagi: kryzys w polsce, bankructwo, upadłość, firmy, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz