Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowe poziomy Indeksu Biznesu w maju

0
Podziel się:

Indeks Biznesu zaprezentowany w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych wzrósł w maju do 64 pkt. z 59 pkt. w kwietniu.

Indeks Biznesu zaprezentowany w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) wzrósł w maju do 64 pkt. z 59 pkt. w kwietniu.

Znaczny wzrost odnotował bieżący indeks kwartalny, który zwiększył się o 8 pkt., do 66 pkt.

"Wyniki indeksu za maj nie pozostawiają wątpliwości, że utrwala się proces ożywienia gospodarczego. Oba indeksy: roczny i kwartalny, przekroczyły poziom 60 pkt. osiągając rekordowe, nie notowane dotąd wielkości" - napisali w komentarzu do wyników badania eksperci PKPP.

PKPP podkreśla jednak, że fakt przebicia przez indeks kwartalny poziomu indeksu rocznego można interpretować jako oczekiwanie mniejszego tempa wzrostu w kolejnych kwartałach 2004 roku.

Jednak, zdaniem ekspertów, należy oczekiwać, że tempo wzrostu w kolejnych kwartałach utrzyma się wyraźnie powyżej poziomu sprzed akcesyjnego boomu w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

"Od początku roku utrzymuje się wysoka dynamika produkcji przemysłowej, eksportu i obrotów handlu detalicznego. Chociaż część popytu krajowego może być związana z akcesją, to nagły wzrost importu i produkcji dóbr inwestycyjnych sygnalizują chyba długo wyczekiwane ożywienie popytu inwestycyjnego" - napisali eksperci PKPP.

Indeks Biznesu PKPP powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100 punktowej, gdzie 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

Indeks oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw w skali rocznej osiągnął 71 pkt., wobec 67 pkt. w kwietniu.

Indeks popytu globalnego wzrósł do 74 pkt. z 66 pkt., a indeks sytuacji makroekonomicznej do 47 pkt. z 43 pkt. przed miesiącem.

Jako jedyny obniżył się indeks czynników politycznych, do 26 pkt. z 27 pkt. w kwietniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)