Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Restrukturyzacja poprzez faktoring - co to oznacza?

0
Podziel się:

Usługa faktoringowa może przybierać różne oblicza. Przedsiębiorcy znają już faktoring pełny, odwrotny, wymagalnościowy czy eksportowy.

Restrukturyzacja poprzez faktoring - co to oznacza?
(greg801/iStockphoto)

W dobie spowolnienia gospodarczego firmy szukają nowych rozwiązań na trapiące ich problemy finansowe, gdyż klasyczne narzędzia jak np. kredyt są trudno dostępne lub niezbyt elastyczne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. W związku z tym, coraz częściej pojawia się potrzeba szerokiego i całościowego rozwiązania firmowych problemów, do czego można wykorzystać narzędzie faktoringu restrukturyzacyjnego.

Z naszych obserwacji wynika, iż coraz większym problemem dla przedsiębiorców, zwłaszcza w sektorze MSP, są należności wymagalne. Klasyczna usługa faktoringowa, co często jest podkreślane, to wielowymiarowe narzędzie, które oferuje nie tylko finansowanie należności, ale też liczne usługi dodane.

Nie obejmuje jednak swoim działaniem należności wymagalnych. Rozwiązaniem może być faktoring restrukturyzacyjny, który łączy w sobie zalety klasycznej usługi faktoringowej oraz zawiera dodatkowe elementy, które usprawnią cały obszar zarządzania należnościami. Usługa ta staje się coraz bardziej popularna wśród tych firm, które w ostatnim czasie najdotkliwiej dotyka spowolnienie gospodarcze.

Remont firmowych finansów

Usługa faktoringu zapewnia klientowi nie tylko finansowanie należności względem jego odbiorców, lecz także może dotyczyć takich obszarów działalności przedsiębiorstwa jak monitoring należności, przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy czy działania windykacyjne. Natomiast faktoring restrukturyzacyjny zakłada większą ingerencję w zarządzanie firmowymi finansami, przez co jest też usługą bardziej złożoną.

Przede wszystkim dotyczy nie tylko obszaru należności niewymagalnych jak klasyczny faktoring, ale także wymagalnych należności oraz, co może się wydawać zaskoczeniem, również finansowaniem zobowiązań. Faktor analizuje całą sytuację finansową klienta, określa istniejące problemy zarówno po stronie odbiorców (należności), jak i dostawców (zobowiązania), dokonuje niejako jej restrukturyzacji poprzez szereg działań dopasowanych do sytuacji i potrzeb danej firmy.

Zakres działań naprawczych

Oprócz tego, że przedsiębiorca otrzymuje finansowanie i może skupić się na bieżącej działalności biznesowej, to w ramach faktoringu restrukturyzacyjnego uzyskuje odzyskanie należności wymagalnych. Ich egzekucja jest niezależna od tego, czy wszczęto już postępowanie sądowe, czy jeszcze do tego nie doszło, a ponadto faktor może należności te odpowiednio zabezpieczyć.

Co więcej, firma świadcząca ten rodzaj faktoringu zajmie się też spłatą zaległych zobowiązań wobec instytucji publiczno-prawnych i kluczowych dostawców. W jej kompetencjach będzie także leżeć podpisanie z tymi instytucjami lub firmami ugody oraz ewentualne ustalenie warunków spłaty zadłużenia w formie ratalnej. Regulowanie tych zobowiązań będzie finansowane z bieżących należności, jakie klient zgłosi do firmy faktoringowej.

Korzyści w wielu aspektach

Faktor, który restrukturyzuje finanse firmy i w jej imieniu rozmawia z wierzycielami, pozytywnie wpływa na relacje pomiędzy tymi podmiotami, jak i na wizerunek zadłużonego klienta. Wierzyciel, widząc zaangażowanie trzeciego podmiotu, uzyskuje poniekąd gwarancję, iż instytucja finansowa będzie rzetelnie obsługiwała zawarte porozumienie, a klient faktycznie chce rozwiązać problemy związane z wymagalnymi zobowiązaniami.

Jednocześnie firma korzystająca z tego rodzaju usługi faktoringowej ma możliwość prowadzenia niezakłóconej działalności operacyjnej i naprawienia swojej sytuacji w oparciu o _ know-how _ i doświadczenia faktora. Faktoring restrukturyzacyjny wymaga bardzo szerokich kompetencji nie tylko w obszarze finansowym, ale również prawnym, podatkowym czy nawet księgowym.

Najlepiej znaleźć faktora przygotowanego do kompleksowej obsługi poszczególnych obszarów, który w swoich szeregach posiada doświadczonych specjalistów. Profesjonalnie przygotowani doradcy po wywiadzie przeprowadzonym z klientem, będą się starali rozpoznać źródła problemów we wszystkich wspomnianych aspektach i dobiorą odpowiednie rozwiązania.

Czytaj więcej w Money.pl
Faktoring dla mikrofirm. Na czym to polega? Faktoring umożliwia prowadzącym działalność zamianę faktur na gotówkę niemal tuż po wystawieniu faktury.
Mikrofaktoring - nowe rozwiązanie dla mniejszych firm Faktoring postrzegany jest jako narzędzie dedykowane dla większych podmiotów. Coraz częściej pojawiają się jednak również rozwiązania dla małych i średnich firm.
To może pomóc przetrwać firmom kryzys Faktoring to nie tylko zastrzyk gotówki na konto firmowe, ale też wiele usług dodanych, które mogą być szczególnie cenne dla przedsiębiorców w okresie gorszej koniunktury.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)