Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodzina i praca – na co stawiają nowoczesne firmy?

0
Podziel się:

Czy w pędzącym świecie można skutecznie łączyć karierę z życiem rodzinnym? Jak dbać o firmę, by jej pracownicy odnosili sukcesy i w życiu zawodowym, i prywatnym? Czy istnieją narzędzia wspierające równowagę między pracą a rodziną? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że w końcu Rodzina i praca – to się opłaca!

Rodzina i praca – na co stawiają nowoczesne firmy?
(Halfpoint)

Czy w pędzącym świecie można skutecznie łączyć karierę z życiem rodzinnym? Jak dbać o firmę, by jej pracownicy odnosili sukcesy i w życiu zawodowym, i prywatnym? Czy istnieją narzędzia wspierające równowagę między pracą a rodziną? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że w końcu Rodzina i praca – to się opłaca!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują przeciętnie 40 godzin i 42 minuty tygodniowo. Dla porównania, statystyczny Europejczyk poświęca pracy 3 godziny 32 minuty mniej. Z trudnościami w godzeniu życia zawodowego i osobistego (ang. work-life balance) boryka się znaczna część osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach. Blisko 80% pracowników uważa, że zbyt dużo czasu poświęca na pracę, a ponad połowa deklaruje, że dopasowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych przychodzi im z trudnością.

Długotrwałe poczucie braku równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym może prowadzić do nadmiernego stresu, pracoholizmu, pogorszenia stanu zdrowia, konfliktów w pracy i w rodzinie oraz spadku poczucia własnej wartości. Z badań wynika, że zaburzony work-life balance 12-krotnie zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego i 3-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych. Nie mniej ważna od tych danych jest świadomość, że pracownik przepracowany to pracownik po prostu nieefektywny.

Przyciągnąć i utrzymać pracownika

Ostatnie lata przyniosły wyraźną zmianę postaw i oczekiwań pracowników. Pięcie się po szczeblach kariery przestaje być dla nich atrakcyjną perspektywą, jeśli wiąże się z koniecznością nadmiernego zaangażowania w obowiązki zawodowe. Z badania przeprowadzonego przez firmę Accenture wynika, że dla 56% pracowników sukces zawodowy jest równoznaczny z możliwością utrzymania work-life balance. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się takie jego wyznaczniki jak pieniądze, uznanie czy autonomia.

– Odpowiedzią na nowe wyzwania mogą być tak zwane mechanizmy godzenia ról, czyli takie formy i rozwiązania organizacyjne, które sprzyjają wypełnianiu obowiązków pracowniczych i rodzinnych – wyjaśnia Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Sedno tkwi w zrozumieniu, że zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym jest opłacalne dla obydwu stron: i pracowników, i pracodawców. Zespół kreatywny, zaangażowany i lojalny zawsze korzystnie wpływa na wizerunek pracodawcy, zadowolenie klientów i dochody firmy.

_ Rys. 1. Korzyści odnoszone przez pracodawcę z praktyk wspierających utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym _

Jak to zrobić?

Trudno ustalić jeden schemat wdrożenia mechanizmów godzenia ról, który byłby możliwy do zastosowania w każdej firmie. Inne potrzeby mają pracownicy będący rodzicami, inne najmłodsi pracownicy łączący pracę z nauką, jeszcze inne osoby niepełnosprawne czy w wieku przedemerytalnym. Dlatego bardzo ważne jest, by wdrożenie programu poprzedzić analizą struktury zespołu i jego zainteresowań.

W tworzenie takich programów najlepiej zaangażować samych pracowników. Taki zespół roboczy może sprawdzić poziom zainteresowania w firmie konkretnymi rozwiązaniami jeszcze przed ich wdrożeniem, opracować dokument opisujący dostępne mechanizmy godzenia ról (zakres świadczeń), a następnie monitorować zainteresowanie pracowników poszczególnymi narzędziami. Jeśli w firmie zadbamy o skuteczną komunikację o takim programie oraz o odpowiedni klimat sprzyjający godzeniu życia zawodowego z prywatnym, to sukces mamy gwarantowany.

Gdzie szukać inspiracji?

Pomysłów na wspieranie godzenia ról zawodowych i rodzinnych jest tyle, ile firm na rynku – od udziału w Międzynarodowym Dniu Rodziny i akcji „Dwie godziny dla rodziny” (15 maja pracownicy mogą zakończyć pracę 2 godziny wcześniej), odpowiednie wyposażenie miejsc pracy przez codzienne dostarczanie porcji świeżych owoców i warzyw, aż do pełnej troski o rozwój i samopoczucie pracowników i ich rodzin.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało platformę rodzinaipraca.gov.pl. – Informacje o rozwiązaniach ułatwiających godzenie obowiązków są wreszcie dostępne w jednym miejscu – wyjaśnia Stanisław Szwed. – Platforma stanowi też kompleksowe źródło wiedzy, popartej licznymi przykładami dobrych praktyk w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. W jej tworzeniu zainspirowaliśmy się 36 studiami przypadków z przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Pozwoliły one na określenie potrzeb pracowników, zebranie ich opinii na temat pożądanych rozwiązań, a także ocenę tych już stosowanych u pracodawców.

Na platformie znajdziemy informacje o tym, jak wdrażać w praktyce tego typu rozwiązania – zarówno te dotyczące czasu pracy, zdrowia czy rozwoju pracowników. Przykłady? Liczne firmy oferują pracownikom elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej w pewnych obszarach oraz dodatkowe płatne dni urlopu okolicznościowego. Pracownicy doceniają też dostęp do zajęć sportowych czy językowych, odbywających się nieraz w godzinach pracy, a także do licznych szkoleń podnoszących ich kwalifikacje. Istotnym elementem kultury wielu firm jest tworzenie przyjaznych warunków pracy i zapewnianie np. pokojów treningowych, specjalnych czytelni, bibliotek, pokojów relaksu z miejscem do wyciszenia się lub gier, pokojów wykorzystywanych np. przez karmiące mamy. Atutem części firm okazuje się też promowanie przedszkoli lub klubików dziecięcych w pobliżu miejsca pracy. Dobrym zwyczajem jest też dofinansowanie biletów do kina, teatru czy galerii sztuki.

Korzystanie z platformy ułatwi specjalna wyszukiwarka narzędzi godzenia ról. Na podstawie prostych kryteriów (wielkość firmy, koszty wdrożenia, główny beneficjent, charakter pracy) otrzymujemy zestaw informacji o rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Warto sprawdzić, jak w prosty sposób i dzięki niewielkim zmianom przynieść korzyści i firmie, i jej pracownikom.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, * *jak stworzyć program godzenia ról * *zawodowych i rodzinnych * *w swojej firmie? Skorzystaj z konkretnych narzędzi umieszczonych na nowej platformie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://rodzinaipraca.gov.pl/

Artykuł sponsorowany

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)