Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną ceny producentów

0
Podziel się:

Wzrost cen producentów wyniósł w grudniu średnio 3,8% w ujęciu rocznym, szacują analitycy ankietowani przez agencję ISB. Głównym powodem ich wzrostu nie jest jednak coraz większy popyt, ale słabnący złoty / ISB /

Wzrost cen producentów wyniósł w grudniu średnio 3,8% w ujęciu rocznym, szacują analitycy ankietowani przez agencję ISB. Głównym powodem ich wzrostu nie jest jednak coraz większy popyt, ale słabnący złoty.

Już w listopadzie ceny producentów odnotowały wyraźny wzrost, nieco wyższy od oczekiwań. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły wtedy o 0,4% w ujęciu miesięcznym i o 3,7% w porównaniu do listopada 2002 roku.

„Mamy do czynienia z ciekawą sytuacją, kiedy to ceny producentów zdecydowanie szybciej i bardziej reagują na osłabienie waluty. I to jest naturalne. Natomiast bariera popytowa jest wciąż na tyle silna, żeby zapobiec wpływowi na inflację” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista Societe-Generale.

Można się też spodziewać dalszego wzrostu cen PPI. Złoty pozostaje słaby, wręcz traci wciąż na wartości. Przekłada się to m.in. na ceny surowców zakupywanych za waluty. Dodatkowo polska gospodarka odnotowuje systematyczna poprawę i wzrost.

„Możliwy jest dalszy wzrost PPI z powodu wzrostu kursów walut” – powiedział Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Analitycy nie obawiają się jednak, że szybki wzrost cen producentów oznaczać będzie w najbliższym czasie znaczną presję inflacyjną.

"Oczywiście, przełożenie na ceny konsumpcyjne będzie, prawdopodobnie już w pierwszym kwartale, ale nie będzie ono znaczące" – powiedział Mróz.

Podobnego zdania jest ekonomista ING Banku Śląskiego.

„PPI nie powinno przełożyć się na inflację. To wzrost cen żywności i cen urzędowych będzie napędzał inflację” – podsumował Szczurek.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o cenach producentów w grudniu 2003 we wtorek 20 stycznia.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)