Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszają kolejne dotacje unijne

0
Podziel się:

Można ubiegać się o pieniądze na działalność badawczą i wzornictwo.

Ruszają kolejne dotacje unijne
(fluzo/CC/Flickr)

Przedsiębiorcy, poszukujący pieniędzy na działalność badawczą swojej firmy, mogą starać się o unijną dotację. Dofinansowanie czeka też na opracowujących nowe wzory produkcyjne.

Pieniądze pochodzą z unijnego programu _ Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego _, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013. W tym roku będzie to już trzecia runda aplikacyjna w ramach tego programu. Budżet całego działania wynosi 186 mln euro.

*68 mln zł *- to kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach obecnej rundy aplikacyjnej.

Dofinansowanie będzie udzielane na dwa typy projektów. Pierwszy typ to projekty dotyczące rozwoju działalności badawczo-rozwojowej już prowadzonej przez przedsiębiorcę, lub którą dopiero zamierza on prowadzić, o ile wcześniej poniósł wydatki w zakresie badań i rozwoju (B+R).

Wsparcie ma zachęcić przedsiębiorców do poszerzania i rozwoju działalności badawczej. Dlatego ubiegać można się o dofinansowanie zarówno inwestycji infrastrukturalnych związanych np. z budynkiem, w którym będzie prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, jak również samego sprzętu wykorzystywanego w działalności badawczej, a także potrzebnych usług doradczych czy szkoleniowych.

Drugi typ dotyczy wdrażania projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego. Dofinansowane będą mogły być np. usługi doradcze czy szkoleniowe dotyczące opracowania wzoru, a także inwestycje związane z uruchomieniem produkcji według nowo opracowanego wzoru.

Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa od 28 września do 30 październikaCo ważne, projekt musi zakończyć się wdrożeniem wzoru do produkcji. W ramach projektu przedsiębiorca musi natomiast skorzystać z usług doradczych w zakresie wzornictwa lub dysponować wykwalifikowaną kadrą specjalistów w tej dziedzinie. Wsparcie projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego może być udzielone pod warunkiem, iż projekt jest opłacalny.

Ile można dostać

Poziom dofinansowania wynosi od 40% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych, przy czym:

 • minimalna wartość wydatków kwalifikowanych dla części inwestycyjnej wynosi 400 tys. zł,
  • dla projektów z zakresu rozwoju działalności B+R maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych w części inwestycyjnej wynosi 2 mln zł;
  • maksymalna wartość projektu wynosi 50 mln euro.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt w zakresie wzornictwa wynosi:

 • na część inwestycyjną projektu - 21 mln zł;
  • na część szkoleniową - 1 mln zł;
  • na część doradczą - 600 tys. zł.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt na zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego wynosi:

 • na część inwestycyjną projektu - 1,4 mln zł;
  • na część szkoleniową - 100 tys. zł;
  • na część doradczą - 100 tys. zł

Jak złożyć wniosek

Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić w aplikacji Generator Wniosków, zamieszczonej na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Następnie wniosek wraz z biznes planem oraz pozostałymi załącznikami, a także elektroniczne wersje wniosku i biznes planu przedsiębiorca przesyła listem poleconym, pocztą kurierską lub składa osobiście w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

unia
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)