Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
05.09.2006 07:48

Rząd bierze się za podatki

Rząd zajmie się we wtorek projektem zmian w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który zakłada zwolnienie od opłaty za zażalenie, gdy sąd odmówi przyznania adwokata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Rząd zajmie się we wtorek projektem zmian w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który zakłada zwolnienie od opłaty za zażalenie, gdy sąd odmówi przyznania adwokata.

Omówi też stanowiska wobec proponowanych przez PO zmian podatku PIT, a także prezydenckiego projektu ustawy o PIP i propozycji wprowadzenia Orderu Krzyża Wojskowego.

Jak podkreślił szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski projekt ustawy o kosztach sądowych z jednej strony porządkuje system opłat, z drugiej - wychodzi na przeciw potrzebom obywateli, zmniejszając koszty sądowe.

Gosiewski tłumaczył, że ustawa wprowadzi m.in. zwolnienie od opłaty za zażalenie, gdy sąd odmówi przyznania adwokata. "Obecnie, gdy sąd odmówi przyznania adwokata, ludzie często nie odwołują się od tej decyzji, ponieważ trzeba wnieść opłatę" - podkreślił.

Rada Ministrów przyjmie też stanowisko wobec projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem Gosiewskiego, rząd w pełni identyfikuje się z tym projektem. "Zauważamy, że są łamane prawa pracownicze" - podkreślił. Dodał, że rząd wydał zalecenia prokuratorom, by śledztwa w przypadku ciężkiego naruszenia praw pracowniczych, były bardziej intensywne. "Praktyka bardzo często polegała na tym, że prokuratorzy nie prowadzili postępowań w takich sprawach" - powiedział.

Według ministra, w projekcie ustawy o PIP zostały zwiększone sankcje finansowe za naruszanie praw pracowniczych. "Inspekcja otrzymuje prawo kontrolowania legalności pracy, co dotąd robiły urzędy wojewódzkie" - powiedział. Gosiewski dodał, że ustawa ta zachowuje podległość PIP Sejmowi. Przyznał, że wcześniej był pomysł, by inspekcja podlegała rządowi.

Rząd zajmie też stanowisko wobec zgłoszonych przez posłów PO projektów nowelizacji ustawy o podatku PIT. Jeden zakłada wprowadzenie dwóch stawek podatkowych 18 i 32 proc., zamiast obecnych 19, 30 i 40 proc., już od 2007 r. Rząd chce wprowadzić dwa progi 18 i 32 proc. podatkowe od 2009 r.

PO chce też ustalić próg podatkowy na poziomie 80 tys. zł oraz wprowadzić ulgi prorodzinne zmniejszające podatek należny o 50 zł na pierwsze dziecko i 100 zł na każde następne dziecko.

Drugi projekt zakłada zmniejszenie obciążeń podatkowych dla Polaków pracujących za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z projektem, mogliby oni odliczyć od dochodu 30 proc. dziennej diety za każdy dzień pracy. Obecnie osoby pracujące w Wielkiej Brytanii mogą odliczyć od dochodu równowartość 30 diet, po 32 funty.

Rząd zajmie się też projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania małym i średnim przedsiębiorcom pomocy publicznej na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych.

Tagi: rząd, wiadomości, gospodarka, podatki, polityka, najważniejsze, pap, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz