Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat

Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat

Fot. PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock

W 2016 roku 49 proc. mikro i małych firm zdecydowało się na inwestowanie - wynika z siódmej edycji corocznego badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm" opublikowanego przez Pekao SA. To najlepszy wynik od początku przygotowywania raportu.

Dynamicznie rośnie też eksport wśród mikro i małych firm, bo 18 proc. z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu.

Z kolei ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt. i był to drugi najlepszy wynik w ostatnich siedmiu latach. Według raportu wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności.

Najczęściej inwestowały firmy w sektorze produkcji (55,5 proc.), na drugim miejscu znalazło się budownictwo (54,9 proc. firm), a następnie usługi (49,8 proc.) i handel (41,4 proc.).

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat małe i mikro firmy okrzepły i umiejętnie konkurują na rynku. Myślą o rozwoju i poprawie efektywności działania, o czym świadczy rosnąca trzeci rok z rzędu liczba inwestujących firm oraz wielkość nakładów inwestycyjnych. Korzystne warunki makroekonomiczne, dobra dostępność finansowania zewnętrznego oraz duże potrzeby inwestycyjne pozwalają zakładać, że rosnąca aktywność inwestycyjna mikro i małych firm będzie w kolejnych latach podtrzymana - mówi cytowany w komunikacie po publikacji raportu Grzegorz Piwowar, wiceprezes Pekao SA.

Twórcy raportu nie odnotowali przełomu w zakresie innowacyjności, gdyż od lat utrzymuje się ona na podobnym poziomie.

Przedsiębiorcy wśród największych barier rozwojowych, podobnie jak w ubiegłych latach, wskazywali na podatki, koszty pracy i konkurencję.

Raport został przygotowany na podstawie wywiadów telefonicznych prowadzonych we wrześniu i październiku 2016 roku z właścicielami prawie 7 tys. mikro i małych firm.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Wacio
2017-02-22 10:53
Inwestują chyba w programy do wysyłania pisowskich jednolitych plików ubeckich z donosami na samego siebie do MF.
Adam
2017-02-20 22:31
Już my mali przedsiebiorcy odwdzięczymy się MF za nałożenie następnych obowiązków na nasze barki.
Pomożemy, tak po swojemu, serdecznie.
PO
2017-02-15 16:50
Poradźcie....o co by tu zadyme zrobić?!?Ratunku!
Pokaż wszystkie komentarze (4)