Notowania

Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat

W 2016 roku 49 proc. mikro i małych firm zdecydowało się na inwestowanie - wynika z siódmej edycji corocznego badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm" opublikowanego przez Pekao SA. To najlepszy wynik od początku przygotowywania raportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Dynamicznie rośnie też eksport wśród mikro i małych firm, bo 18 proc. z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu.

Z kolei ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt. i był to drugi najlepszy wynik w ostatnich siedmiu latach. Według raportu wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności.

Najczęściej inwestowały firmy w sektorze produkcji (55,5 proc.), na drugim miejscu znalazło się budownictwo (54,9 proc. firm), a następnie usługi (49,8 proc.) i handel (41,4 proc.).

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat małe i mikro firmy okrzepły i umiejętnie konkurują na rynku. Myślą o rozwoju i poprawie efektywności działania, o czym świadczy rosnąca trzeci rok z rzędu liczba inwestujących firm oraz wielkość nakładów inwestycyjnych. Korzystne warunki makroekonomiczne, dobra dostępność finansowania zewnętrznego oraz duże potrzeby inwestycyjne pozwalają zakładać, że rosnąca aktywność inwestycyjna mikro i małych firm będzie w kolejnych latach podtrzymana - mówi cytowany w komunikacie po publikacji raportu Grzegorz Piwowar, wiceprezes Pekao SA.

Twórcy raportu nie odnotowali przełomu w zakresie innowacyjności, gdyż od lat utrzymuje się ona na podobnym poziomie.

Przedsiębiorcy wśród największych barier rozwojowych, podobnie jak w ubiegłych latach, wskazywali na podatki, koszty pracy i konkurencję.

Raport został przygotowany na podstawie wywiadów telefonicznych prowadzonych we wrześniu i październiku 2016 roku z właścicielami prawie 7 tys. mikro i małych firm.

Tagi: sektor msp, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2017

Dozorca DonkaZa to POmatosltwo bylo najlepsze w ... zlodziejstwie!!! Tez mialo swoje dobre wyniki!

15-02-2017

POPoradźcie....o co by tu zadyme zrobić?!?Ratunku!

20-02-2017

AdamJuż my mali przedsiebiorcy odwdzięczymy się MF za nałożenie następnych obowiązków na nasze barki. Pomożemy, tak po swojemu, serdecznie.

Rozwiń komentarze (4)