Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat poprawił VAT

0
Podziel się:

Senatorowie ograniczają rozliczanie VAT przy zakupie samochodów osobowych i nie chcą zwolnienia z tego podatku internetu dla użytkowników indywidualnych. Preferencyjną 7-proc. stawką nie powinny być obłożone takie artykuły dziecięce jak sanki i łyżwy, ale - wbrew rządowi - obuwie dla dzieci i ubrania dla niemowląt. Senat głosował w czwartek nad poprawkami do ustawy o VAT

Senat zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli Ministerstwa Finansów, przyjął poprawkę ograniczającą możliwość odliczania VAT przy zakupie samochodów osobowych. Brak tych ograniczeń był jednym z głównych powodów powstania ubytku w dochodach szacowanego wcześniej przez MF na 613 mln zł. Według przyjętego w czwartek zapisu podatnicy mogliby odliczać połowę VAT zapłaconego w cenie samochodów osobowych wykorzystywanych przy działalności gospodarczej, nie więcej jednak niż 5 tys. zł.

Jednocześnie Senat przyjął zapis ograniczający możliwość traktowania samochodów osobowych jako ciężarowe przy rozliczaniu podatku od towarów i usług, co ma ograniczyć stosowanie "kratki" i omijanie w ten sposób przepisów ustawy o VAT. Przyjęta poprawka definiuje bowiem na potrzeby ustawy o VAT samochód osobowy. Za taki uznane było auto o ładowności mniejszej niż suma 357 kilogramów oraz iloczynu 68 kilogramów i wskaźnika "n". "N" to liczba miejsc w aucie.

Senatorowie przyjęli także poprawkę, która odbiera niektórym artykułom dziecięcym (m.in. łyżwom, rowerom i pojazdom dziecięcym, nartom, sankom i meblom dla dzieci do lat 7) 7-proc. stawkę VAT. Nieoczekiwanie Senat przegłosował zastosowanie takiej stawki dla butów dla dzieci i ubrań dla niemowląt. Zdaniem przedstawicieli rządu takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem UE.

Jednym głosem Senat zdecydował o pozostawieniu 7-proc. stawki na wyroby rękodzieła ludowego. Jednocześnie jednak uściślił, że z preferencji będą mogły korzystać tylko te wyroby, które mają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej.

Senatorowie nie chcą zwolnienia usług dostępu do internetu dla wszystkich odbiorców indywidualnych. Zwolnienie będzie przysługiwało osobom korzystającym z internetu tylko w placówkach oświatowych i kulturalnych.

Inna z przyjętych w czwartek poprawek usuwa wątpliwości związane z opodatkowaniem VAT umów zleceń i umów o dzieło. Zgodnie z zapisem osoby fizyczne zawierające m.in. umowy zlecenia o dzieło lub agencyjne będą zwolnione z płacenia VAT-u. Senat wyszczególnił jednocześnie, że zwolnienie będzie dotyczyło osób, które pracują u zleceniodawców na etacie. VAT-u nie będą płacić również ci, którzy co prawda nie są zatrudnieni na stałe zleceniodawców, ale faktycznie im podlegają na zasadach podobnych, jak w "zwykłym" stosunku pracy.

Po czwartkowych obradach Senatu wiadomo już, że w ustawie nie będzie definicji budownictwa społecznego i związanych z nią uregulowań umożliwiających wprowadzenie na stałe 7-proc. VAT w budownictwie. Zgodnie z ustawą 7-proc. stawką VAT na mieszkania i usługi w budownictwie mieszkaniowym będzie obowiązywała tylko do końca 2007 roku. Już od 1 maja tego roku materiały budowlane będą obłożone 22-proc. stawką VAT.

Efektem prac Senatu jest także pozostawienie 7-proc. stawki dla towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z zapisem w ustawie z preferencyjnej stawki mogłoby korzystać 35 grup towarów, m.in. radiotelefony, zestawy komputerowe i oprogramowanie, sprzęt ochrony osobistej, pojazdy i samochody specjalistyczne oraz wyposażenie samochodów sanitarnych. Senatorowie przyjęli jednocześnie poprawkę uściślającą, która jednoznacznie stwierdza, że z preferencji będą mogły korzystać tylko jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Poprawki Senatu do ustawy o VAT rozpatrzy jeszcze Sejm.

vat
podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)