Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Fot. money.pl

Pełna stawka ZUS wynosząca 1,2 tys. zł ma być płacona przez przedsiębiorców uzyskujących ponad 5 tys. zł przychodu miesięcznie - zakłada projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej, o której w poniedziałek w Sejmie mówił lider Polski Razem wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Polski Razem i jednocześnie wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nawiązał do obietnic złożonych w sobotę podczas konwencji programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy, który odbył się w podradomskiej Przysusze.

Jak mówił najważniejszy z projektów dot. ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej. - Ten projekt jest już gotowy. To bardzo ważna informacja dla wszystkich małych, drobnych przedsiębiorców. Oni od lat znajdują się w sytuacji skrajnie trudnej. Podatki zżerają większość przychodu, a efekt jest taki, że 200 tys. małych rodzinnych firm walczy od lat o przetrwanie, a bardzo wiele z tych firm bankrutuje lub przechodzi w szarą strefę - podkreślił wicepremier.

- Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa. Chcemy, aby ci mali przedsiębiorcy przestali się czuć obywatelami drugiej kategorii - dodał Gowin.

Jak tłumaczył propozycja zakłada, że ZUS będzie rósł stopniowo, a 1200 zł pełnej stawki ZUS będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągną pułap 5 tys. zł miesięcznie przychodu.

Gowin wskazywał, że efektem wprowadzenia tego rozwiązania będą istotne oszczędności dla małych przedsiębiorców. - Przykładowo, szewc zarabiający dzisiaj 1500 zł zaoszczędzi miesięcznie 556 zł, fryzjerka zarabiająca 2900 zł miesięcznie zaoszczędzi 332 zł, a krawiec zarabiający 3700 zł zaoszczędzi ponad 200 zł. To pozwoli tym firmom na osiągnięcie stabilizacji i z czasem - wierzymy - także na rozwój - stwierdził lider Polski Razem.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Donald
2017-08-08 16:49
Największą zmorą obciążeń płacowych jest właśnie zus, i jeśli się tego złodzieja nie zamknie , to będzie tylko rosła szara strefa!!!!!!
jordi alba
2017-07-04 14:31
To jakiś żart? Wyliczają oszczędności myląc dochód z przychodem. Fakt jest taki, że tylko powiększycie szarą strefę, bo nie będą wystawiać paragonów żeby wykazać jak najmniejszy przychód. Aż nie chce mi się wierzyć, że coś takiego wprowadzają...
dfjh
2017-07-04 14:25
super. kazde ulatwienia dla biznesy sluza gospodarce, a tym samym calemu spoleczenstwu. wreszcie cos robione dla wszystkich, a nie wybranych kast
Pokaż wszystkie komentarze (18)