Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Fot. money.pl

Pełna stawka ZUS wynosząca 1,2 tys. zł ma być płacona przez przedsiębiorców uzyskujących ponad 5 tys. zł przychodu miesięcznie - zakłada projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej, o której w poniedziałek w Sejmie mówił lider Polski Razem wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Polski Razem i jednocześnie wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nawiązał do obietnic złożonych w sobotę podczas konwencji programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy, który odbył się w podradomskiej Przysusze.

Jak mówił najważniejszy z projektów dot. ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej. - Ten projekt jest już gotowy. To bardzo ważna informacja dla wszystkich małych, drobnych przedsiębiorców. Oni od lat znajdują się w sytuacji skrajnie trudnej. Podatki zżerają większość przychodu, a efekt jest taki, że 200 tys. małych rodzinnych firm walczy od lat o przetrwanie, a bardzo wiele z tych firm bankrutuje lub przechodzi w szarą strefę - podkreślił wicepremier.

- Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa. Chcemy, aby ci mali przedsiębiorcy przestali się czuć obywatelami drugiej kategorii - dodał Gowin.

Jak tłumaczył propozycja zakłada, że ZUS będzie rósł stopniowo, a 1200 zł pełnej stawki ZUS będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągną pułap 5 tys. zł miesięcznie przychodu.

Gowin wskazywał, że efektem wprowadzenia tego rozwiązania będą istotne oszczędności dla małych przedsiębiorców. - Przykładowo, szewc zarabiający dzisiaj 1500 zł zaoszczędzi miesięcznie 556 zł, fryzjerka zarabiająca 2900 zł miesięcznie zaoszczędzi 332 zł, a krawiec zarabiający 3700 zł zaoszczędzi ponad 200 zł. To pozwoli tym firmom na osiągnięcie stabilizacji i z czasem - wierzymy - także na rozwój - stwierdził lider Polski Razem.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Mikrobiznes
2017-12-14 19:34
w opolskim jest 2,5 tyś firm zadłużonych z tytułu składek. Można założyć że w skali całego kraju jest to 30 tyś firm, tych którzy poszli z wnioskiem o oddłużenie. Jest jeszcze grupa która jest zadłużona ale jeszcze się nie zgłosili.
Jaki z tego wniosek. Ludzie utrzymują firmę nawet zadłużając z tytułu składek zus byleby tylko mieć jakiś zarobek. A mimo to rząd utrzymuje ten chory stan. Goli samozatrudnionych aż miło.
Bo co z tego że pas startowy jest z preferencjami. Kiedy po zakończeniu okresu preferencyjnego firmy padają jak muchy lub zadłużają się pod obciążeniem zusu.
Kiedyś jak hulały mafie vatowskie to najmniejsi płacili, a mafie i oszuści zabierali. Gdzie ta sprawiedliwość.
Od 2016 mieli wprowadzić zmiany a tymczasem mamią nas i podtrzymują ten chory stan. Każdy następny rok to dla jednoosobowej działalności ponad 14tyś rocznie. Komu na tym zależy bo napewno nie najmniejszym przedsiębiorcom.
Maja
2017-11-06 14:12
Dochód a przychód to wielka różnica. Można mieć 10000 przychodu, a dochodu z tego 200zł :(
Dynks
2017-11-05 17:13
Wnioskuje, ze emerytury będą jeszcE niższe. Przy obecnych stawkach płacenia ZUS są głodowe, strach pomysleć jakie bedą po reformie.
Pokaż wszystkie komentarze (24)