Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

Fot. money.pl

Pełna stawka ZUS wynosząca 1,2 tys. zł ma być płacona przez przedsiębiorców uzyskujących ponad 5 tys. zł przychodu miesięcznie - zakłada projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej, o której w poniedziałek w Sejmie mówił lider Polski Razem wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Polski Razem i jednocześnie wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nawiązał do obietnic złożonych w sobotę podczas konwencji programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy, który odbył się w podradomskiej Przysusze.

Jak mówił najważniejszy z projektów dot. ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej. - Ten projekt jest już gotowy. To bardzo ważna informacja dla wszystkich małych, drobnych przedsiębiorców. Oni od lat znajdują się w sytuacji skrajnie trudnej. Podatki zżerają większość przychodu, a efekt jest taki, że 200 tys. małych rodzinnych firm walczy od lat o przetrwanie, a bardzo wiele z tych firm bankrutuje lub przechodzi w szarą strefę - podkreślił wicepremier.

- Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa. Chcemy, aby ci mali przedsiębiorcy przestali się czuć obywatelami drugiej kategorii - dodał Gowin.

Jak tłumaczył propozycja zakłada, że ZUS będzie rósł stopniowo, a 1200 zł pełnej stawki ZUS będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągną pułap 5 tys. zł miesięcznie przychodu.

Gowin wskazywał, że efektem wprowadzenia tego rozwiązania będą istotne oszczędności dla małych przedsiębiorców. - Przykładowo, szewc zarabiający dzisiaj 1500 zł zaoszczędzi miesięcznie 556 zł, fryzjerka zarabiająca 2900 zł miesięcznie zaoszczędzi 332 zł, a krawiec zarabiający 3700 zł zaoszczędzi ponad 200 zł. To pozwoli tym firmom na osiągnięcie stabilizacji i z czasem - wierzymy - także na rozwój - stwierdził lider Polski Razem.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
oqźva
2017-09-11 10:57
pięć tysięcy przychodu miesięcznie? No przecież to są jaja. Załóżmy, że prowadzę działalność handlową. Kupiłem towar za 4 tysiące i sprzedałem go dalej za 5 tysięcy. Osiągnąłem w tym momencie 5 tysięcy przychodu ale mój dochód to już tylko 1000 złotych, a państwo każe mi od tego zapłacić 1200 złotych daniny na ZUS - to jest ta dobra zmiana?
Donald
2017-08-08 16:49
Największą zmorą obciążeń płacowych jest właśnie zus, i jeśli się tego złodzieja nie zamknie , to będzie tylko rosła szara strefa!!!!!!
jordi alba
2017-07-04 14:31
To jakiś żart? Wyliczają oszczędności myląc dochód z przychodem. Fakt jest taki, że tylko powiększycie szarą strefę, bo nie będą wystawiać paragonów żeby wykazać jak najmniejszy przychód. Aż nie chce mi się wierzyć, że coś takiego wprowadzają...
Pokaż wszystkie komentarze (19)